Haber

İsrail uçakları üçüncü gününde !

İsrail uçakları, Gazze’deki operasyonlarını üçüncü gününde de sürdürüyor.
 
İsrail saldırılarında yaklaşık 300 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Son olarak, Hamas’ın içişleri bakanlığı olarak kullandığı bina vuruldu.

Ayrıca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta Hamas’ın üst düzey yetkililerinden birinin terkedilmiş evinin hemen yakınındaki evlerden biri vuruldu.

Bu saldırıda en az iki çocuğun öldüğü bildirildi.

Bunun öncesinde de İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın önemli kültürel simgelerinden olan İslam Üniversitesi’ni bombalamıştı.

Gazze’deki bir BBC muhabiri, üniversitenin muhtemel bir saldırı beklentisi nedeniyle bir kaç gün önce boşaltıldığını aktardı.

İslam Üniversitesi, Hamas’ın destek merkezlerinden biri arasında.

Örgütün üst düzey yetkililerin büyük çoğunluğu bu üniversite mezunu.

Öte yandan, İsrail tankları da olası bir kara harekâtı için sınırda hazır bir halde bekliyor.

İsrail, Filistin’den düzenlenen ve ülkenin güneyini hedef alan roket saldırılarını durdurmak ve bölgedeki fiili durumu değiştirmek için elinden geleni yapacağını söylüyor.

Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail güçlerinin Hamas’ın karargâhlarını hedef aldığını, amaçlarının İsrail halkını dört yıldır süren Filistinli roket saldırılarından kurtarmak olduğunu söylerken, savaşlarda zaman zaman bedeli sivillerin ödediğini söyledi.

Filistinli yetkililer, İsrail saldırılarında yaklaşık 300 kişinin öldüğünü söylüyor.

Kızıl Haç yetkilileri de tıbbi malzeme sıkıntısı çektiklerini açıkladı.

Filistinli bir doktor BBC’ye yaptığı açıklamada, gece boyunca çalıştığı hastaneye kaldırılanlarının tümünün sivil olduğunu gözlemlediğini belirtti.

Hastanelerde yaralı sayısıyla başetmekte zorlanıldığı, odaların yoğun bakım ünitelerine çevrildiği belirtiliyor.

Tepkiler

Arap dünyasında ve Avrupa’daki bazı başkentlerde, İsrail operasyonlarına tepki için gösteriler düzenlendi, binlerce kişi sokaklara döküldü.

İsrail ile Filistin arasında varılan ateşkesin arabuluculuğunu yapan Mısır, saldırılara bir an önce son verilmesini istedi.

Suriye, İsrail’le dolaylı barış görüşmelerini askıya aldı.

BM Güvenlik Konseyi, şiddet olaylarına bir an önce son verilmesi çağrısı yaparken, BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon, İsrail’in Gazze’ye insani yardım girişine izin vermesini istedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, İsrailli muadili Livni’yle yaptığı telefon görüşmesinde İsrail’e Gazze’ye yönelik saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

Babacan, Gazze Şeridi’ne yönelik ablukanın sürmesinin yarattığı insani sorunlara da işaret etti.

Görüşmede ayrıca Babacan’ın, Hamas’ın da roket saldırılarını durdurması, bir an önce silahların susması ve diplomasiye fırsat tanınması gerektiğini vurguladığı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu