HaberDünya

Başbakan Erdoğan Davos’a son noktayı koydu…

Başbakan Tayyip Erdoğan Davos’a noktayı koydu . . .

Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Davos’ta Gazze konulu  panele katılan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e sert eleştirilerde bulunduktan sonra paneli terk etti.

Olay BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın da katıldığı oturumda meydana geldi.

Panelde Ban, Erdoğan ve Musa’nın konuşmaları ardından söz alan Şimon Peres, kendisine yöneltilen eleştirilere sesini yükselterek ve sıkça Başbakan Erdoğan’a dönerek cevap vermişti.

Bunun ardından Erdoğan, panelin moderatörünün kendisini durdurmaya çalışmasına rağmen, ısrarla Peres’e kısa bir yanıt vermek istediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz
Moderatör, Erdoğan’a istediği 1 dakikalık süreyi verdi.

Erdoğan sözlerine “Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor” diyerek başladı.

Şimon Peres’in suçluluk psikolojisi içinde olduğu için yüksek sesle konuştuğunu savunan Tayyip Erdoğan, ”Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak. Bunu da böyle bilesin. Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” dedi.

Türkiye Başbakanı sözlerine ”Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum” diye devam etti.

Başbakan Erdoğan, geçmişte kendisiyle konuşan İsrail başbakanlarının tank üzerinde Filistin topraklarına girmekten duydukları mutluluğu anlattıklarını ve istenirse isimlerini de verebileceğini belirtti.

Erdoğan, Peres’in sözlerini alkışlayanları ima ederek ”Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Çünkü bu çocukları öldürenleri, bu insanları öldürenleri kalkıp da alkışlamak, öyle zannediyorum ki o da ayrı bir insanlık suçudur” diye konuştu.

Bir dakikalık sürenin bitiminde moderatörün konuşmasını kesmesi için sürekli uyardığı Erdoğan, “Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos’a gelmem, bunu böyle bilesiniz. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu, 12 dakika konuşturuyorsunuz. Olmaz” diyerek salonu terk etti.

Nabız bir nebze düştü

Başbakan Erdoğan daha sonra düzenlenen basın toplantısında salonu terk ediş nedenlerini açıklarken, Şimon Peres’e konuşması için 25 dakika, kendisine ise 12 dakika verildiğine dikkat çekti.

“Tepkim Musevi halkına değil, panel yöneticisineydi” diyerek nabzı bir nebze olsun düşürdü.

“Erdoğan’ın hareketi anlaşılabilir”

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Erdoğan, tepkisinin panelin sonlarında ikinci tekil şahısla hitap ettiği Peres’dense, süre paylaşımı konusunda objektif olmadığını belirttiği panelin moderatörü, Washington Post yazarı David Ignatius’a yönelik olduğunu ima etti.

“Benim için Davos bitmiştir” sözlerinin hatırlatılması üzerine ise gelecek toplantılara katılıp katılmamayı değerlendireceğini söyledi.

Associated Press ajansına göre Arap Birliği’nın Mısırlı Genel Sekreteri Amr Musa da Erdoğan’ın hareketinin “anlaşılabilir” olduğunu kaydetti.

“Onlar dinlemezler”

Amr Musa “Erdoğan diyeceğini dedi ve ayrıldı. Hepsi bu. Haklıydı” diye konuştu.

Mısırlı lider, İsrail için de “Onlar dinlemezler” dedi.

Fransız AFP ajansına göre ise Davos’un düzenleyicisi Klaus Schwab, Erdoğan’ın Orta Doğu sürecinde muazzam bir rol oynadığını söyledi.

Buna göre Schwab “Umarım bugün olanlara rağmen istikrarlı ve müreffeh bir Orta Doğu yaratma konusundaki yılmaz çabalarını görmeye devam ederiz” dedi.

İlk konuşması

Panelin başında Recep Tayyip Erdoğan, önce bir insan sonra bir başbakan olarak konuştuğunu belirterek, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kaldırması gerektiğini söylemişti.

Erdoğan, Gazze’ye bir sandık domates sokmanın bile İsrail’in iznine tabi olduğunu söyledikten sonra, kendisinin de Batı Şeria’nın Ramallah kenti kapısında Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olarak yarım saat bekletildiğini ve bunun İsrail’den izahını istediğini belirtti.

Hamas’ın İsrail topraklarına attığı roketlere ilişkin olarak, ”Atılan füzelerden ölen var mı?” diye soran Erdoğan, ”Bu nasıl bir füzedir ki ölen yok, ama bu süre içinde çok sayıda Gazzeli öldü” diye konuştu.

Erdoğan ayrıca, sadece Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih’le masaya oturulduğu, Hamas’ın ise katılmadığı bir barış sürecinin başarılı olamayacağını söyledi.

Peres’in sözleri

Daha sonra söz alan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, roket saldırıları nedeniyle İsrail’in Gazze’deki operasyonu düzenlemek durumunda kaldığını belirtip Erdoğan’a dönerek, ”İstanbul üzerine roketler düşüyor olsaydı siz de aynı şeyi yapardınız” dedi.

İstanbul üzerine roketler düşüyor olsaydı siz de aynı şeyi yapardınız
Cumhurbaşkanı Şimon Peres

Nobel barış ödüllü İsrail lideri, Gazze harekatının İsrail için meşru bir savunma hakkı olduğunu kaydetti.

Peres, Mısırlı lider Hüsnü Mübarek’in ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın durumu Erdoğan’dan daha iyi bildiğini ve Hamas’ı suçladığını söyledi.

İsrail’in hiçbir zaman şiddet olaylarını başlatmadığını, sadece karşılık verdiğini söyleyen 85 yaşındaki Peres, ”Hamas çirkin bir diktatörlüktür, Gazze’ye yardımı biz değil Hamas engelliyor” dedi.

Davos’tan sabaha karşı dönen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Erdoğan Atatürk Havalimanında yaptığı basın toplantısında” Biz barış istiyoruz”dedi.

Kendisini bekleyen yoğun kalabalığı 03.00 sularında selamlıyarak, Türkiye’nin önemini herkesin bileceğini ifade ederek; Türkiye Cumhuriyeti’nin haklarını her zaman koruyacağını söyledi.

Kendisine bundan sonra İsrail ile ilgili ilişkilerin ne olacağını soran gazeteciye ” Öfkeyle kalkan liderlerden değiliz, bun ları daha sonra değerlendireceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. başbakan recep tayip erdogan ın dunku konuşması mükemmeldi
    yahudiilere güzel bir ders oldu hayatım da böyle bir lider görmedim helal olsun başbakanım seni yürekten canı gönülden kutluyoruz (… allahın askerleri muhakkak galip gelecektir…)

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu