DünyaPolitika

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Ankara’da

Rusya Başbakanı Vladimir Putin bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara’yı ziyaret ediyor.

Putin’in Ankara ziyaretindeki en önemli gündem maddesi olarak enerji konuları olması bekleniyor. Rus tarafının beklentisi, doğal gazlarını Avrupa’ya ulaştıracak yeni hatlardan Güney Akım’ın Türk karasularından geçmesine izin veren anlaşmanın imzalanması.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Uşakov dün, Putin ile Erdoğan’ın Güney Akım’ın bu izni içeren bir anlaşmayı imzalayacaklarını belirtti.

Türkiye’nin Güney Akım’a olumlu tavır takınmasının kendileri için son derece önemli olduğunu söyleyen Uşakov, ”Bu bizim için hem siyasi hem de ekonomik açıdan oldukça önemli. Türk hükümetinin bir kaç gün içinde denizde keşif yapılması ve karasularında inceleme yapılabilmesiyle ilgili izni vereceğini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Uşakov, ”Bir çeşit uzlaşıda bulunduk. Onlar Güney Akım’da taviz verdiler. Biz de Samsun-Ceyhan boru hattında biraz taviz verdik” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in ziyareti sırasında, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin de Türkiye’de olacağı ve bugün öğlen saatlerinde başbakanlıkta yapılacak imza törenine katılacağı açıklandı.

Güney Akım projesi, Rus enerji devi Gazprom ile İtalyan enerji şirketi ENİ ortaklığıyla inşa edilecek.


Rus tarafının beklentisi, doğal gazlarını Avrupa’ya ulaştıracak yeni hatlardan Güney Akım’ın Türk karasularından geçmesine izin veren anlaşmanın imzalanması.
Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Uşakov dün, Putin ile Erdoğan’ın Güney Akım’ın bu izni içeren bir anlaşmayı imzalayacaklarını söylediRus tarafının beklentisi, doğal gazlarını Avrupa’ya ulaştıracak yeni hatlardan Güney Akım’ın Türk karasularından geçmesine izin veren anlaşmanın imzalanması.Rus tarafının beklentisi, doğal gazlarını Avrupa’ya ulaştıracak yeni hatlardan Güney Akım’ın Türk karasularından geçmesine izin veren anlaşmanın imzalanması.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu