Ekonomi

Berlusconi’ye ihtar !

İtalya’nın başkenti Roma’da solcu sendika CGIL’in çağrısı üzerine milyonlarca kişi sokaklara dökülerek Silvio Berlusconi hükümetinin ekonomik kriz karşısındaki politikalarını protesto etti.

CGIL sendikasını çağrısı üzerinde Roma’daki ünlü Cirque Maxime yapısı önünde toplanan milyonlarca kişi yürüyüş yaptı. Yürüyüşe aralarında Demokratik Parti (PD) lideri Dario Franceschini’nin de bulunduğu çok sayıda sol parti lideri yer aldı. Organizatörlere göre 2,7 milyon kişi yürüyüşe katıldı, polis ise katılım sayısının 200 bin olduğunu savundu.

Sendikalar arasındaki anlaşmazlığa rağmen eyleme büyük katılım gerçekleşti. CGIL (Confederazione Generale Italiana del Lavoro) sonuç olarak hükümetin ekonomik planına karşı tek yürüyüş yapmayı karar altına alırken, CISL (Confederazione Italiana Sindacati dei Lavoratori) ve UIL (Unione Italiana del Lavoro) gibi iki büyük sendikanın katılımını redetti.

Eylemciler, “Krize karşı geleceği savunalım” yazılı pankartlar taşırken Silvio Berlusconi’yi “Yeni Mussolini” olarak tanımladı.

GGIL lideri Gulgliemo Epifani, hükümetten ekonomik krize karşı ciddi, düzenli ve tutarlı bir şekilde durmak için “gerçek bir yuvarlak masa toplantısı” istedi. Epifani alkışlar arasında, “Hükümetin yaptıkları ile yapması gerekenler arasında büyük bir açık var” dedi.

“Vergi cennetlerine karşı mücadeleye ve süper bonus (teşvik primi) ve süper ücretlerin dağıtımında ahlaki bir kültür dayatmaya devam etmek gerekiyor” diyen Epifani, “Bir menajerin genç bir çırak veya sağlam işi olmayan bir işçiden iki bin kat daha fazla para kazanması adil değildir” tepkisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu