DünyaEkonomi

Merkel’den Opel’in gidişine fren . . .

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerikalı yetkililer ile General Motors arasındaki müzakerelere Alman hükümetinin de katılmak istediğini açıkladı. Hedef Opel'i ve Alman çıkarlarını korumak.

Alman otomotiv üreticisi Opel, Amerikan otomotiv devi General Motors’un yan kuruluşu.

Bu nedenle GM ile Amerikan yönetimi arasında yürütülen ve şirkete mali yardım sağlanıp sağlanmayacağını belirleyecek müzakereler dolaylı olarak Opel’i de ilgilendiriyor.

Amerikan yönetimi GM’e daha önce 17 milyar dolar yardımda bulunmuştu. Ancak bu şirketi ayağa kaldırmaya yetmedi.

GM bunun üzerine, kendisi gibi yardım almış olan Chrysler ile birlikte bir kez daha hükümetin kapısını çaldı.

Ancak Başkan Obama, bu şirketlerin yardımın ön koşulu olan yeniden yapılanma için hazırladıkları planları uygun bulmayarak reddetti.

Obama dün de, şirketlerin yeniden yapılanma için yerine getirmesi gereken sert koşullar açıkladı.

Barack Obama, koşulların yerine getirilmemesi halinde, General Motors ve Chrysler’in hükümetten yeniden yardım alamayacaklarını söyledi.

Obama, ülkenin en büyük otomotiv şirketi General Motors’a, yeni bir işletme planı hazırlaması için 60 gün süre verdi.

ABD Başkanı Chrysler şirketine de, Ağustos ayı sonuna dek, İtalyan şirketi Fiat’la ortaklık işlemlerinin tamamlaması gerektiğini bildirdi.

Amerikan yönetimi ile GM arasındaki müzakerelerin Opel’in geleceğini de ilgilendirdiğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bugün Ruesselssheim’daki Opel fabrikasını ziyaret etti ve işçilere seslendi.

Merkel söz konusu müzakerelere, Alman hükümeti ve Opel temsilcilerinden oluşacak bir heyetin de katılması gerektiğini belirtti.

Bu müzakere heyetinin Alman çıkarlarını koruyacağını vurgulayan Merkel, hedefini “Alman vergi mükelleflerinin parasının Atlantik’i aşarak GM’deki delikleri kapatmak için kullanılmasına engel olmak” olarak açıkladı.

Merkel, “GM’e ihtiyacımız var. Ama unutmayalım ki GM’in de Opel’e ihtiyacı var.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu