HaberDünya

Obama, yapılan işkencenin yöntemlerini açıkladı

Hücreye böcek konmasına dahi izin verilmiş. ABD Başkanı Barack Obama, eski başkan Bush yönetimi sırasında CIA’ya gözaltındaki sanıkların konuşturulması için 10 yönteme izin veren belgeleri dün açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından gizlilikleri kaldırılarak kamuoyuna açıklanan 2002 ve 2005 tarihli dört notta (memo), dönemin ABD Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirlerinden dönemin CIA yönetimine, aralarında böcekli kutuda tecrit, suya batırma ve çıplak bırakma gibi yöntemlerin de yer aldığı 10 sorgulama tekniğinin ABD yasalarına göre ‘işkence’ sayılmayacağı bildiriliyor.

Üzerindeki Top Secret (Çok Gizli) yazısı Obama ekibi tarafından çizilerek kamuoyuna açıklanan ABD Savunma Bakanlığı’nın dört belgesi başta New York Times ve CNN olmak üzere Amerikan basınında önemli yer aldı:

Verilen ‘işkence değildir’ izniyle ABD’nin Afganistan, ve Irak ile diğer gizli sorgulama üslerinde uygulamaya sokulan metodlar ve kullanılan ifadeler şunlar:

Suya tutma (Waterboarding):
Yüze kapatılan bir bez üzerine 20-40 saniye süreyle yakın yükseklikten su tutuluyor. Bu teknik boğulma algısı ve panik yaratıyor. Fiziksel acıya neden olmaz.

Stress Pozisyonları:
Bu pozisyonlar, kas yorgunluğu ile fiziksel rahatsızlık yaratmak için dizayn edildi.

Karanlık hücre:
Birey, hareket etmesi imkansız küçük bir hücreye, kutuya konur. Hücre/Kutu genellikle karanlıktır.

Böcekli hücreye kapama:
Belgelerde ‘Zubaydan’ isimli Al Quida’nin baş zanlılarından birinin böcekler ve sürüngenlerden korktuğuna dikkat çekilerek onun sorgulamasında izlenebilecek yöntem şöyle tarif ediliyor:
“Zubaydan’a, sokabilen bir böcekle aynı hücreye konacağını haber vereceksinizi ama aslında zararsız bir böcek koyacaksınız Ancak mutlaka böceğin ölümcül ya da şiddetli bir acıya yol açmayacağını söylemek zorundasınız”

Uykusuz bırakma:
Tutuklu elleri bağlı biçimde bekletilir. Böylece uyuması engellenir. Bu fiziksel acı içermez.

Çıplaklık:
Tutuklu, sağlığı elverdiği ölçüde ve hava sıcaklığının uygun olması koşuluyla çıplak bırakılır. Tutuklular çok hakarete uğramış hissetse de bu çok aşırı zihinsel acı anlamına gelmez.

Gıda manipülasyonu:
Normal yiyecek yerine tutuklulara ticari sıvı yiyecek verilir.. Mahkumların ihtiyacı olan gıdayı sağlasa da tadı rahatsız edicidir.

Duvara Vurma:
Sorgulayan kişi tutukluyu duvara vurur. Baş ve boyna zarar gelmemesi için havlu ya da kalın bir bezle sarılır

Duvarda bekletme (Wall standing):
Kas yorulmasi icin kullanilir. Rahatsız olmasına rağmen dayanması zor değildir. Çok büyük fiziksel acıya neden olmaz.

Islatma:
Tutukluya bidondan ya da hortumdan soğuk su dökülmesi. Su içilebilir olmalı ve burna girmesi engellenmelidir. Uygun uygulanırsa acı ve şitkayete neden olmaz.

Karna tokat:
“Bu teknikte sorgucu, tutuklunun karnına avucunun dışıyla vurur. Elinde yüzük ya da mücevher bulundurumaz. Biraz fiziksel acı verse de fiziksel acı ya da şikayet vermez.

Yüze tokat:
Sorgulayıcı tutuklunun yüzüne tokat atar. Sebebi şok ya da taciz hissi yaratmaktır. Katlanması zor bir acı yaratmaz.

Yüzü sabitleme:
Kafayı haraketsiz bırakmak için uygulanır. Fiziksel acı içermez.

Sarmak:
Bireyin ip ya da halata sarılması. Hiçbir fiziksel acı içermez

Obama’dan işkencecilere güvence
Başkan Obama bir taraftan notları açıklarken, sorgulamalarında bu notlara dayanarak kötü muamelede bulunan CIA görevlilerine ise yargılanmayacakları güvencesi getirdi.

Obama’nın belgeleri açıklama kararı öncesinde ABD yönetimi içinde çok büyük bir tartışma yaşandı. Bakan Eric Holder önderliğinde Adalet Bakanlığı yayınlanmasından yana tavır koyarken, CIA buna karşı çıktı. Son kararı veren Obama, yayınladığı mesajında ‘ABD tarihinin karanlık ve acı dolu dönemine ait bu yöntemlerin’ bir daha kullanılmayacağını belirtti. Obama ‘şeffaflık ve hesap verebilirlik’ ilkelerine dikkat çekti.

Obama göreve gelişinin ikinci gününde ABD yönetiminin sorgulamalar konusundaki resmi görüşünü değiştirme kararı almıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu