Futbol YazılarımFutbol

Mourinho’nun ustalığı Cruyff’un ekolüne son verecek mi?

Dün akşam oynanan İnter-Barcelona maçını uzun zamandır bir futbol maçından daha da fazlasını bulabileceğimiz ender maçlardan biri olur diye bekleyenlerden biriydim.

Nitekim bir futbol maçında olabilecek her şey dün gece Giuseppe Meazza Stadında yaşandı.

Maç öncesi durum, maçı popüler hale getirecek bazı detaylara fazlasıyla sahip olduğunu gösteriyordu.

Aslına bakılırsa erken gelen final ibareleri maç öncesi bollaşmıştı, ama BU maçı tarif etmenin en kestirme yoluydu.

Neticede İnter’e bu yola çıkarken İngiliz takımlarının ağırlıklı olduğu şampiyonlar liginde yarı finali oynaması bile zor görülürken diğer taraftan Chelsea’nin sonradan görme başkanının yaptıklarını hiç hak etmeyen İnter’in hocası Jose Mourinho’nun bu finali  oynama arzusu ve gerekliliği adeta unutuluyordu!

İlgili Makaleler

Dolayısıyla maçtan bir gün önce ;
”Barcelona Başkanı Joan Laporta’nın, benim yerime Guardiola’yı seçmekle doğru olanı yaptığını söyleyenlere kesinlikle katılıyorum” diye konuşan Jose Mourinho’nun Guardiola’ya,  Guardiola’nın da Jose Mourinho’ya karşı sahne alacağı halef selef durumu da maçı farklı kılan diğer etkenlerdendi.

Bir başka ilginç durumda İspanya’daki ırkçı hareketlerden ötürü her futbolcunun o formayı giyme rüyası olan Barcelona takımından ayrılarak İbrahimoviç’le takas yapılıp İnter’e giden Eto’o nun durumuydu.

Üstelik İbrahimoviç ismi İtalyan gazetecilere göre Jose Mourinho’nun “İbrahimoviç’siz bir İnter taktiği de yoktu!

Tüm bunların yanı sıra bir futbol maçında yaşanabilecek en zengin konu olan taktiksel durum da bu maç için bambaşka bir zemini hazırlamıştı.

Ve maç başladı !
Geçen yıl yarıştığı alanlarda 6 kupayı alan Barcelona, İnter karşısında ilk 60 dakikada büyük sıkıntılar yaşadı.

61. dakikada skorun 3-1 olmasından hemen sonraki birkaç dakikada İnter’in oynadığı oyun maçtaki farkın artacağı sinyallerini izleyenlere verdi.
İşte aynı dakikalarda Barcelona’yı bir daha böyle yakalamanın çok kolay olmadığını düşünmeye başlayan Jose Mouinho’nun yorulan  Milito’nun yerine taze ve hırslı Mario Balotelli’yi hazırlamaya başladı..
İşte bu maçta öldürücü bir hamle olacaktı.

Maçın 65’li dakikalarında Jose Mourinho bu değişikliğe hazırlanırken Guardiola’nın 3.golü yedikten hemen sonra tek forveti olan İbrahimoviç’i oyundan çıkartıp yerine savunma oyuncusu olan Abidal’i alması iki antrenör arasındaki farkı göstermeye yetip de artı bile…

Ancak  Guardiola’nın yanında çok usta görülen Jose Mourinho’nun 69.dakika gibi sakatlanan sağbek Maicon’u görünce oyuna sokmak için 4.hakemin yanında oyuna girmek için kartı bile hazır olan Balotelli’yi sokmaması takımını 2-3 dakikalığına bile 1 kişi eksik oynamasına izin vermesi Barcelona’yı frenledi.

Jose Mouinho’nun bu değişikliği durudurup defans oyuncusu olan Chivu’ya hazırlan dediği  3 dakikalık sürede 1 kişi fazla oynayan Barcelona’nın İnter yarı sahasına yerleşti.

Üstelik ileride oynayan maçın başarılı ismi Milito’nun 10 dakikayı aşkın bir süre bacaklarına kramp girmekten topa vuramaz hale gelmesi de bir anlamda İnter’in bu süre içinde maçı 11’e /9 kişi gibi oynamasına sebebiyet verdi.

Halbuki hazır olan Balotelli’yi sakatlanan sağ kenarda oynayan Maicon’un yerine hemen oyuna dahil edip, takım eksik oynarken “hazırlanıp oyuna giren  savunma oyuncusu Chivu’yu da” hazırlandığı zaman forvetteki Milito’nun yerine alıp sonrasında sahadaki Chiv’yu savunmaya Balotelli’yi forvete çıkartıp mevkisel değişikliği yapabilirdi.

Üstelik Balotelli fizik ve kuvvet özelliğiyle sahanın sağ tafarını 3 dakikalığına Maicon gibi idare de edebilirdi.

Bu hamlesizlik İnter’in maçta geriye kalan 20 dakikaya yakın kısmın büyük sıkıntılar içinde geçmesine sebep oldu.

Ve Maçın bitiş düdüğüne kadar İnter’in adeta ceza sahasına yerleşen Barcelona, İnter’li futbolcuların ve ekibin neredeyse maçı kazandığına sevinemeyecek hale getirdi.

Ama bu kadar baskılı oyuna rağmen kendisine tur atlamaya yetecek ikinci golü atamadılar.

Şimdi bu skor ikinci maçı daha da güzel kılıyor….
Bakalım Mourinho’nun ustalığı Johan Cruyff’un ekolüne Nou Camp’da son verebilecek mi?

Hürser Tekinoktay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu