hT2'yi takip et !

Google+

Sanatın Evrenselliği ve Charles Aznavour

09 Mart 2010  |  21:49  |  
Yazı büyüklüğü: 


Charles Aznavour, Enrico Macias, Gilbert Bécaud, Johnny Hallyday, Édith Piaf, Yves Montand, Mireille Mathieu gibi Fransa tarihine geçmiş önemli sanatçılardan biridir.

Paris`te dünyaya gelen Aznavour şarkıcı babası, oyuncu olan annesi sayesinde ufak yaşta tiyatro ile tanıştı.
Küçük yaşta çıktığı sahnede Edith Piaf`ın  kendisini farketmesiyle hayatı değişti.

Edith Piaf, genç Aznavour`u yanına alarak tura çıkardı. Aznavour 1946 yılında evlendi, bir yıl sonra Seda isimli bir çocuğu dünyaya geldi. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir.

Yüzden fazla şarkı yapmış, yaklaşık 60 filmde rol almıştır. Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür.

Ana dili Fransızca dışında, Ermenice, İngilizce ve Almanca da konuşur. 1970`lerde “Dance in the Old Fashioned Way” ve “She” parçalarıyla İngiltere’de büyük başarı elde etti.

1988`de Ermenistan’da meydana gelen ve yaklaşık 25.000 kişinin hayatını kaybettiği depreminden sonra ülke için birçok yardım faaliyetinde bulunmuştur. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan Ermenistan Ulusal Kahramanı ödülüne layik görmüştür.

2008 yılındada Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı verilmiş ayrıca 2009 yılında Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır.

Charles Aznavour zaman zaman müziği bırakıp politik söylemlere karışmıştır.

Bu nedenle sadece yorumladığı şarkılardaki performansı bile önemli sanatçılar arasına girmesine yetecekken Aznavour belki bir çok ülkede gerektiği ilgiyi bu yüzen görmemiştir.

Netice de sanat evrensel olmalıydı.
Kendisine  yaratılışıyla birlikte verilen bu yeteneği kimseden sakınmamalı ve etnik ve geçmişle ilgli bitaraf politikanın dışında kalmalıydı.

Geçmişten husumet çıkarmayı düşünmenin bugünün bütünleşmekte olan dünyasına bir fayda getirmeyeceği düşünerek Charles Aznavour’un o güzel yorumunu sizlerle paylaşıyoruz….

Charles Aznavour ve La Boheme şarkısı

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.

1970’li yıllarda Charles Aznavour ve La Boheme şarkısını Paris’te canlı olarak söylediği anın ingilizce altyazılı görüntüleri

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Aznavour şarkı, Aznavour Video, Charles Aznavour, Charles Aznavour biyografi, Charles Aznavour Bohem, Charles Aznavour Büyükelçi, Charles Aznavour gençliği, Charles Aznavour Kimdir, Charles Aznavour La Boheme, Charles Aznavour şarkıları, Charles Aznavour she, Charles Aznavour tiyatro, Charles Aznavour Videosu, Édith Piaf, Enrico Macias, Frank Sinatra, Gilbert Bécaud, Johnny Hallyday, Mireille Mathieu, Sanat evrensel, sanat evrensellik, sanatın evrenselliği, Serj Sarkisyanın, Yves Montand,

BENZER HABERLER

  • Frank Sinatra ve Michael Buble Frank Sinatra ve Michael Buble

    1998 yılında büyük bir sanatçıyı kaybetmiştik. Evet tam adı Francis Albert Sinatra olan Amerikalı şarkıcı ve sinema  oyuncusu olarak bildiğimiz Frank Sinatra… Henüz...

hT2'yi takip et !