hT2'yi takip et !

Google+

Polis İtalya’da Senegalli bir göçmeni vurdu !

03 Şubat 2009  |  11:45  |  
Yazı büyüklüğü: 

İtalya Irkçı Polis Saldırıları

Son haftalarda artan ırkçı saldırılara bu hafta yenileri eklendi.

Roma yakınlarında(Civitavecchia) bir polis memuru oturuduğu apartmandaki komşularından biri olan Senegalli göçmeni(Chehari Behari Diouf) sinirlenerek vurdu ve öldürdü.

İtalyan PolisYaklaşık 10 sene önce bir araca 15 el ateş edince otomobil sahibinin kendisine ters davrandığını savunarak serbest bırakılan Paolo Morra(50) bu sefer de ‘Bu Senegallilerden bıkmıştım artık’ demekle yetindi.

Son olarak Şubat ayının ilk gününe girerken Satturno kenti tren istasyonunda bankta uyuyan Hindistan’lı bir göçmen 19, 29 ve 16 yaşlarında 3 çocuk tarafından benzin ile yıkanarak ateşe verildi ve dövüldü. Olay sonrası yakalanan çocuklar yaptıkları hareketin ırkçılık içermediğini belirtirken olay öncesinde alkol ve haş haş aldıklarını söylediler.

Vücudunun yüzde kırkında yanıklar olan Navte Singh(35) hastaneye kaldırıldı. Roma belediye başkanı Alemanno tarafından ziyaret edilen göçmen ile konuşulamazken başkan ziyareti sonrası açıklamada bulundu; ‘Irkçı bir saldırı değil, ne yazık ki son zamanlarda sık sık tekrar eden ergenlik çağındaki ve muhtemelen uyuşturucu kullanan çocukların şiddet olayı’.

Rai Tre haber merkezinin röportajları sırasında konuşan bir Satturno sakinin de dediği gibi; ‘Son zamanlarda olan olaylar malum bu tarz tepkiler olacak tabi. Geceden kalmış bir iki sarhoş çocuktur’.

Son aylarda yapılan Caritas Derneği araştırmasına göre İtalyanlar’ın %80’i göçmenlerin ülkelerinden gitmesini istiyor, %56’sı göçmenleri ulusal tehdit olarak görüyor, %63’ü siyasetçilerin birçoğunun göçmen yanlısı davrandığını ve İtalyanları ikinci plana attığını savunuyor.

Öte yandan İtalya topraklarında yaşayan yaklaşık 4 milyon yasal ve 500 bin yasa dışı göçmen İtalyan ekonomisinin %10’una varan bir hacmi karşılıyor ki bu rakam İtalya’nın sanayi başkenti Milano’nun bulunduğu Lombardia eyaletinin toplam üretim hacmine karşılık geliyor.

AB dışından gelen göçmenler İtalya’da ne yerel ne genel seçimlerde oy hakkına sahip. Yasa dışı göçmen olarak yaşayanların hiçbir şekilde yasal duruma geçme olasılığı yok ve en son genel meclis tarafından onaylanan tasarı sayesinde yakalandıkları anda 5000 Avro ceza ödemek zorunda kalacaklar.

İtalya Rom ve Sinti göçmenlerden parmak izi topluyor ve her göçmenden oturma izni yenileme vergisi ve masrafı olarak ortalama 150 Avroluk ücret alıyor. İtalya’da AB dışından ülkeye gelen ve okumakta olan öğrencilerin ulusal sağlık sisteminden ücretsiz yaranma hakkı yok. İtalya AB üyesi olup siyasi iltica yasasına sahip olmayan tek ülke ve Hıristiyan ve Yahudi dini inançlar haricinde diğer inanç yerlerine anayasasında izin vermeyen tek AB kurucu ülkesi.

Murat Çınar/İtalya

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Chehari Behari Diouf, Civitavecchia, Irkçı Polis Memuru, İtalya, İtalya Irkçı Polis Saldırıları, Paolo Morra, Polis Gösterici Çalışması, Polis Gösterici Çatışması, Polis Memuru,

BENZER HABERLER

 • Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı arttı Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı arttı

  AB’de ortak para kullanan 16 ülkenin dahil olduğu Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 9,6 ile son 10 yılın zirvesine ulaştı. AB istatistik...

 • Gladio’nun parası CIA’dan Gladio’nun parası CIA’dan

  Eski İtalya Cumhurbaşkanı Cossiga: Beni Gladio’nun başına Aldo Moro getirdi..  ‘ESAS BEYİN İNGİLİZLERDİ’ İtalya’da da Türkiye’deki gibi toprak...

 • Rüzgar Gülünün Sırları ve Gladio içinde derin Gladio Rüzgar Gülünün Sırları ve Gladio içinde derin Gladio

  Gladio tarzı yapılanmalar, bir kez kurulduktan sonra kendi içlerinde de kopuşlar, değişimler, bölünmeler yaşadı. İtalya`da bu süreç daha milliyetçi ve ulusalcı bir örgüt...

 • Türk Gladiosu bağımsız bir konumdaydı Türk Gladiosu bağımsız bir konumdaydı

  İtalyan Gladiosu’nun başı ve eski Cumhurbaşkanı Francesca Cossiga: Türkiye’deki Gladio Avrupa merkezli yapının uzağındaydı, Türkiye Gladio’nun koordinasyon...

hT2'yi takip et !