Makaleler

Sevigen’in dübelcisi kim?

Soruyu şöyle de sorabiliriz; CHP Genel Sekreter Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, gücünü kimden alıyor ve mesleği nedir?

Adına “avize” derler.

Yuvasına mum koyarlar.

Tavana asarlar.

Duyuna ampul takarlar.

Duvara dübellerler.

O, “avizeci”ydi.

Yani milletvekili olmadan önce, Bayrampaşa’da, tavandan asılan ya da matkapla; “zırrrrrr…. zırrrr…” oyduktan sonra içindeki vidayı sıkıca tutsun diye plastik bir dübel yerleştirilerek duvara “dübellenen avizeler”i satan dükkânı vardı. Önce Bülent Ecevit’in partisi DSP’ye girdi. O zaman Ecevit rüzgârı esiyor, yoksul ve çaresiz halk kitleleri “Bülent Ecevit’in kirlenmemiş temiz ismine” sarılıyordu. Ecevit rüzgârı kesilince Mehmet Sevigen CHP’ye geçti ve Genel Sekreter Önder Sav’ın yardımcısı, Genel Başkan Deniz Baykal’ın en değerli yoldaşı, fikirdaşı, yedikleri önünde yemedikleri arkasında arkadaşı ve miting meydanlarında, “Geliyor… Geliyor… Sosyal demokratların lideri Deniz Baykal geliyor… Temizlik, dürüstlük abidesi Denizimiiizzzz geliyor…” diye kürsü pazarlamacılığı yapmaya kadar yükseldi.

***

Şimdi merak ediyorum.

Sevigen’in dübelcisi kim?

Yani onu CHP’nin duvarına bir avize gibi dübelleyip çakan kim oldu? Partinin en üst kademe mevkilerinden biri olan Genel Sekreter Yardımcılığı’na kadar yükseltip, İstanbul il örgütünde “şehir rantlarının şekillendiği İmar Komisyonu içindeki CHP’li üyelerin” yönlendiricisi, yöneticisi, hakimi durumuna getiren güç nedir?

Çok net.

Çok açık.

Çok şeffaf.

Şimdiki işi milletvekilliği olmasına rağmen sosyal demokrat parti CHP’nin İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, AKP’li arsa sahibi Mehmet Emin Erkan ile birlikte “23 katlı rezidans projesine” aracılık ediyor.

Sözleşme yapıyorlar.

Yüzde 8 komisyon!

23 kat izni çıkıp bu sosyete plazasının dikilmesinden doğan yüksek hasılattan AKP’li müteahhit Mehmet Emin Erkan’a 14 milyon dolar düşeceği, bunun yüzde 8’i olan 1 milyon 200 bin dolar da eski avizeci yeni milletvekili CHP’li Mehmet Sevigen’e aktarılacağı noter tasdikli “hasılat paylaşım sözleşmesine” bağlanıyor.

***

Sevigen, Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde Atatürk’ten kalma “6 oklu bayrağın önünde” basın toplantısı yaptı.

Dedi ki:

Bütün vekillerin işi var.

Benim işim olmasın mı?

Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde başta İstanbul olmak üzere bütün büyük kentlerde model yapılmış “arsa dişleme belediyeciliğinden” yandaşlara, partidaşlara, tarikatdaşlara “imar rantı avantası peydahlama” düzenine karşı çıkacağını söyleyen bir parti olan CHP’nin Genel Sekreter Yardımcısı’nın yapacağı iş mi bu?

Şimdi bilgi kirletiyorlar.

Aldatmaya çalışıyorlar.

Milletvekili Sevigen, 23 katlı sosyete plazasının çok kârlı bir proje olduğunu görünce evini satacakmış da, bu projeye ortak olacakmış da, evini satamadığı için ortak olamamış da…

Sevigen’in dübelcisi kim?

Onu kim dübelledi?

İşim dediği, “1 milyon 200 bin dolar hasılat payını alsaydı, dübelcisine ne kadarını” verecekti? AKP’li arsa sahipleri ile anlaşıp İstanbul şehir rantından hasılat paylaşımı peydahlatan Sevigen, kimin maşasıdır?

Kılıçdaroğlu!

Çek kılıcını!

Dübelcilere göz yumarsan, bu cerahatli düzeni yıkamazsın.

Necati Doğru / Mart 2009

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu