DünyaEski YazılarFutbol

Kupa Öncesi yenen yemekler . . .

Bu yazı 2006 yılında Beşiktaş'ın Fenerbahçe ile oynayacağı Türkiye Kupası final maçından bir gün önce Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ile Galatasaray'ın Futbol Şubesinden sorumlu yöneticisi Adnan Polat ile birlikte yedikleri yemek sonrası Hürser Tekinoktay  tarafından kaleme alınıp, 27 Nisan 2006 günü  Birgün gazetesinde yayınlanmıştır.

Yıl 1993 ve Adnan Polat…
27 Nisan 2006

Beşiktaş’ın Fenerbahçe ile oynayacağı Türkiye Kupası final maçından bir gün önce Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanı ile Galatasaray’ın Futbol Şubesinden sorumlu yöneticisi Adnan Polat ile birlikte yemek yedikleri lokantanın önünde sarmaş dolaş fotoğrafları birçok gazetenin manşetlerine taşındı.

Bu fotoğrafları görenler gözlerine inanamadı.

İki sezondur üzüntü yaşamakta olan Beşiktaşlıların bir nebze olsun yarışmacı takım olduklarını hatırlatacak kupa finaline motive olması gerekirken, hafta sonu oynanacak Galatasaray maçının spekülasyonlarının tekrar gündeme taşınacağı ortam gerçekten çok gereksizdi.

Galatasaray Futbol Şubesinden sorumlu yönetici Adnan Polat yemeğin ertesi gününde yaptığı basın toplantısında yenilenin sadece yemek olduğunu ifade eder iken art niyet aranmamasını istiyordu!

Ancak Türk Spor kamuoyu ve Beşiktaşlılar 30 Mayıs 1993 tarihinde Galatasaray’ın Ankaragücü ile oynadıkları maçta ve Ankaragücü kalecisi Rade Zalad’ın 35 dakika içinde 5 gol yemesinde hep art niyet aramışlardı.

1991-1992 sezonunun yenilgisiz şampiyon olan takımı üst üste 4. şampiyonluğunu yaşamak için ligin son haftasına puan puana 2 averaj fark dezavantaj ile girmiş kendi evinde oynamasının avantajı var iken deplasmanda 35 dakikada 5 gol atan rakibi Galatasaray’a şampiyonluğu şaibeli bir şekilde kaptırmıştı!

“Adnan Polat’ın şampiyonluğunu kutlarız”
İnönü Stadında Gençlerbirliği’ne karşı 3 gol atıp kazandıkları maça sevinemeyen sevgili Rıza Çalımbay maç sonunda kendisinden yorum almak için uzatılan mikrofona “Adnan Polat’ın şampiyonluğunu kutlarız” dediği dönemi Yıldırım Demirören, belki 29 yaşında yurt dışında okumakta olduğundan hatırlayamaz.

Ancak tarih de böyle şaibeli bir şekilde şampiyonluğu kaptıran efsane kadronun hocası Gordon Milne ve o efsane kadronun oyuncusu Sergen Yalçın şu anda hala Beşiktaş kulübünde görev yapmaktadır.

Ve onların da tüm Beşiktaşlılar gibi centilmence yarıştıkları dönemde Galatasaray’a karşı şaibe ile kaybettikleri şampiyonluk mücadelesinde rakiplerinin futbol şubesi sorumlusunun Adnan Polat olduğunu unutmaları hiç mümkün olmamıştır!

Yıl 1982 ve Eric Gerets

Galatasaray gibi bir camiayı bir televizyon kanalında başlattığı gereksiz bir yardım kampanyası ile polemiğe soktuktan kısa bir süre sonra seçime 2 gün kala Özhan Canaydın’ın listesine girip seçimin hemen sonrası başkan yardımcısı olan Adnan Polat’ın Fenerbahçe’ye 4-0 yenildikleri maçtan sonra bile puan farkı ile şampiyon olacağız demesi de çok ilginçtir.

İlginç olan şeylerden biride Adnan Polat’ın yeni yönetime gelmesinden dolayı Eric Gerets’in gösterdiği ve verdiği sevinç demeçleridir!

Fenerbahçe ile oynayacağı maçı düşünmesi ve konuşması gerekirken Adnan Polat gibi bir yönetici ile beraber çalışacağını açıklaması ne kadar teknik, sportif bir güven idi ve Adnan Polat’ın çok deneyimli bir yönetici olduğunu nereden duymuştur bilinmez!

Ama Fenerbahçe derbisi öncesinde takımına ve oynayacağı maça motive olmak kendisi için daha hayırlı olabilirdi.

1982 yılında Belçika 1. Ligi’ndeki Standart Liege kaptanı olarak oynadığı son maçta takımının Waterschei’yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluğu yaşadığı maçtan sonra kendisinin Waterschei Kaptanı Roland Janssen’e şike teklifi yaptığı tespit edilmiş ve Belçika Futbol federasyonu tarafından ceza almıştı.

Dolayısıyla futbol maçlarının saha içinde “fair play-dürüst oyun” ile kazanılması gerektiğini en iyi onun öğrenmiş olması gerekirdi, üstelik şimdi aradan yıllar geçmiş ve teknik adamların işinin saha içi olduğunu bilmesi gereken bir Avrupalıydı!
Yıl 2006 Kulüpler Birliği
Önümüzdeki yıl Fenerbahçe kulübünün 100.yılı. Türk Sporunda olmaması düşünülemez bu köklü kulübün, önceki gün Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında alınan bir karar ile kulüpler birliğinden çıkarıldığı açıklandı!

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ile Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak’ın da aralarında bulunduğu Süper Lig’deki 14 kulübün başkan ve temsilcileri Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda bu konuyu hararet ile tartışmışlar!

Hemen arkasından da Futbol Federasyonu’nun haziran ayında yapılacak olağan mali genel kurulunun seçimli genel kurula dönüştürülmesi çabalarına karşı Futbol federasyonuna verdikleri desteği de ilave etmişler!

Ancak birkaç ay önceki genel kurul öncesi birliğin oynadığı sahanın ne kadar kaygan olduğu da tüm spor kamuoyu tarafından görülmüştü.

Haziran ayında havalar kurumu olacak onu bilmeyiz ama bildiğimiz tek şey ligin son iki haftasına şampiyon adayı olarak giren bir takımın belki de şampiyonluk turu atacağı bir maçın seyircisiz oynayacak oluşudur.

Hürser Tekinoktay
27 Nisan 2006, Birgün Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu