Haber

Atina’da isyan durmuyor: Polise ateş açıldı

Atina'da Kültür Bakanlığı'nı koruyan polislere, bir gösterici tarafından ateş açıldı.

 

Yunanistan’da bir gencin polis kurşunu ile hayatını kaybetmesi üzerine başlayan isyan dinmek bilmiyor. Başkent Atina’da Kültür Bakanlığı’nı koruyan polislere, bir gösterici tarafından ateş açıldı.

Yunan basın-yayın organları, bu sabaha karşı kentin Eksarhia semtinde Yunanistan Kültür Bakanlığı önünde görev yapan çevik kuvvet ekibinden devriye gezen 3 polise ilk belirlemelere göre AK-47 kalaşnikof tipi otomatik tüfekle ateş açıldığını duyurdu.

Haberlerde, saldırıda kimliği açıklanmayan, kurşun geçirmez yelek giymeyen 21 yaşındaki polisin göğüs ve bacaklarından ağır yaralandığı kaydedildi.

Saldırıda 9 mm’lik bir tabancanın da kullanılmış olabileceği belirtilerek, saldırganların iki kişi olduğundan şüphelenildiği ifade edildi.

70 kişi gözaltına alındı

Saldırganların kaçarken, ekiplere el bombası da attığı belirtildi. Bölgenin kordon altına alındığı, güvenlik önlemlerine tepki gösteren bir grup genç ile polis arasında arbede çıktığı, 70 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Gudi semtinde çevik kuvvet aracına 23 Aralık’ta da ateş açılmıştı. Kurşunlardan birinin aracın lastiğine diğerinin ise motoruna isabet ettiği tespit edilmiş, güvenlik görevlilerinin yaralanmadığı kaydedilmişti.

Yapılan incelemede saldırıda AK-47 kalaşnikof tipi otomatik tüfek kullanıldığı belirlenmişti. Bugünkü saldırının düzenlendiği Eksarhia semtinde 6 Aralık’ta 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos, polis kurşunuyla yaşamını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu