Eski YazılarFutbol

Beşiktaş ve Asıl Sorular

 

Bu yazı  02 Şubat 2006 tarihinde BİRGÜN gazetesi için yazılmıştır.

Pazartesi akşamı NTV’deki Off The Record programında Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören konuk idi.

Programı izleyen bir çok gerçek Beşiktaşlı son derece umutsuz ve üzüntü ile Yönetim Kurulu Başkanı’nı dinlerken program sonrası medyada hiçbir eleştiri olmaması son derece ilginçti!
Başkanın kendi dönemlerindeki çalışma notlarına ıo üzerinden 7 vermesi buna bir örnek olduğu gibi basında da izlenimlerin pozitif gösterilmesi bir başka dikkat eken noktaydı.

Programın ertesi günü basın mensuplarına verilen kahvaltı belki iyi bir taktik olsa da gerçekleri ortadan silmek mümkün olamayacaktır. Basın özgür ve hür iradesi ile bildiklerini yazmayı ancak geçici bir süre erteleyecektir. En önemlisi gerçek Beşiktaş taraftarlarının derin üzüntüleri devam etmektedir. Özellikle Yönetim Kurulu Başkanı’nın çelişkiler ile dolu konuşmalarından ortaya çıkan kulübün açık ve net şekilde mali bir kaosun içinde olduğu.

Buradan olumlu neticeler çıkartılması için öncelikle şu sorulara cevap verilmesi lazım.

Asıl SORULAR;
Yıllık 4 Milyon dolar faiz nerelere ödeniyor? Bu faizden kurtulmak için “tefe” usulü ile Fulya İş Merkezi’ndeki kiracı olan hastaneden gelecek 20 senenin toplam geliri olan 70 Milyon Dolar, 40 Milyon dolar olarak kırdırılıyorsa geriye kalan 30 Milyon doları nereye gidecek?

Yönetim tarafından 40 Milyon dolar olduğu iddia edilen borç nasıl oluştu?

Sadece 8 Milyon dolara yakın olduğu söylenen Vicente del Bosque, Juanfran maliyetinden kim sorumlu?

300.000 Euro maliyeti olan küme düşen Köln takımının oyuncusu Mustafa Doğan’a 1 Milyon Euro ödenmesinden kim sorumlu?

Mustafa Doğan gibi gerçek değerlerinin üzerlerinde alınmış başka futbolcular var mı?

Beşiktaş Store’lardaki ihtiyaç fazlası stoklar ve rayiç bedellerinin üzerindeki alımlardan kim sorumlu?

Fulya Projesinde, yer üzerinde 16 kat için mi onay aldı? Şayet öyle ise projenin ihalesi 16 kat üzerinden mi yapıldı?

Şimdi 28 kata çıkartılmak istenmesi mi Belediye ile ihtilafı oluşturuyor?

Şayet öyle ise ihaleden sonra ortaya çıkan 12 katın farkından oluşacak kazançtan Beşiktaş Ku-lübü’nün menfaati olacak mı?

Yoksa ihaleyi kazanan Aşıcıoğlu Firması’na 12 kat farkından oluşan değer bonus mu olacak? Ya da yeniden ihale açılması gerekmiyor mu?

Deprem konseyinin “yer üzerinde 16 kattan fazla imar olmaz” demesine rağmen konunun uzaması bazı hesapların yapılmasından mı?

Stadın tekrar yıkılması söz konusu mu?

Öyle ise stadyumun yenilenmesi için 1 yıl önce harcanan 3 Milyon dolardan kim sorumlu?

Programda 11 Trilyon Beşiktaş’a verdiğini söyleyen Demirören buna karşın Aşcıoğlu firmasının çeklerini aldı mı?

Almadıysa seçim öncesi söylediği “ben kimseden para istemiyorum tek başıma karşılıksız 20 milyon dolar vereceğim” taahütünün ön ödemesi mi?

Beşiktaş’ın sezon sonuna kadar kiralık olarak oynatmak için 1 milyon dolara mal edeceği dedikoduları olan genç Brezilya’lı forvet oyuncusu Bobo’un 26 Ocak 2006 tarihinde G.Kore’nin Samsung Blue Wings takımı ile 200 bin dolara anlaştığı doğru mu?

Bu soruların cevabını Yönetim Kurulu Başkanı biliyor mu bilinmez…

Ancak Başkan m NTV’deki programda Sanem Altan’ın başarısızlık ile ilgili sözünü kesip “ne başarısızlığı Beşiktaş son 20 senede 5 kere şampiyon olmuştur. Yani her 4 yılda bir şampiyonluk yaşamıştır” demesi çok üzücüdür.

Beşiktaş’ı Anadolu takımı ile eş tutan bu yorum son derece talihsizliktir. 1986 ve 2000 yılları arasında, Süleyman Seba zamanı tam beş şampiyonluk yaşamıştı

2000-2005 arasında ise 1 kez daha şampiyon olarak toplamda 6 kez şampiyon olmuştur.

Ayrıca, diğer dokuz yılda şampiyon ile arasındaki puan farkının toplamı Beşiktaş’ın geçen seneki şampiyon ile arasındaki puan farkı kadardır!

Bu yazı  02 Şubat 2006 tarihinde BİRGÜN gazetesi için yazılmıştır.

Not; Bu yazı Yıldırım Demirören’in 26 Aralık 2008 tarihinde yaptığı basın toplantısından yaklaşık 3 yıl önce Ocak 2008 tarihinde yazılıp 02 Şubat 2008’de Birgün Gazetesinde yayınlanmıştır.

Hatırlanacağı üzere Yıldırım Demirören 26 Aralık 2008 tarihinde yaptığı basın toplantısında Beşiktaş üzerine oynanan oyunlardan bahsederek Fulya Projesi’de bilinçli şekilde engelelendiği söylemiştir.

Ancak bu proje ile ilgili yaklaşık 4 yıldır genel kurul üyeleri yani Derneğin Sahipleri henüz hiç bir bilgi alamamıştır.
Tüm bu olanlardan sonra mütahit ve Beşiktaş yönetimi birbirine dava açtıklarını bahseden bir sözleşme imzalamışlardır !

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu