PortreİncelemeSinema

Bir Portre Quentin Tarantino Kimdir ?

Quentin Jerome Tarantino  27 Mart 1963'de Knoxville, Tennessee’de doğan  Amerikalı film yönetmeni, aktör ve oscar ödüllü senaristtir.

Tarantino Kimdir ?

Quentin Tarantino 1990’ların başından beri kendine özgü bir kurguyla derlediği öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede farklı bir görüntü yaratmış sinema dünyasına farklı bir soluk getirmiştir.

1990’lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en tanınmış olanıdır. Tarantino hem popüler hem de art-house sineması hakkında oldukça yoğun bir bilgiye sahip, demogog ve son moda konuları takip eden bir entellektüel bir kişiliğiyle tanınır.

Sinema dünyasında Tarantino farkı yaratan ünlü filimlerinden bazıları;

“Reservoir Dogs”, “Pulp Fiction”, “Jackie Brown” ve “Kill-Bill” olarak bilinir. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan 2010 Oscar Ödül Törenlerin  ‘Inglourious Bastards’ adlı filmi sekiz dalda yarışacaktır.
82. Dağıtılacak olan Oscar törenlerinde Quentin Tarantino’nun bu filmi kariyerindeki şimdiye kadarki  en başarılı sonucu alacağı bekleniyor.

Quentin Tarantino’nun  Babası İtalyan asıllı aktör ve müzisyen Tony Tarantino, annesi de yarı İrlandalı yarı Cheerokee kızılderilisi olan Connie McHugh’tır.

Quentin Tarantino’in doğumundan kısa süre sonra annesi, müzisyen Curt Zastoupil ile ikinci evliliğini yaparak evlenmiştir.

Quentin Tarantino Eğitimi

1968 yılında San Gabriel Valley bölgesinde anaokuluna başladı. 1971 yılında aile Los Angeles’in South Bay bölgesindeki El Segundo’ya taşındı. Tarantino buradaki Hawthorne Hıristiyan Okulu’na devam etti.

On altı yaşında Harbor City, Kaliforniya’daki Narbonne Lisesi’nden ayrılarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı.

22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit ‘i yazdı. 1984 yılında Manhattan Beach’teki tanınmış Video Archives adlı video kaset dükkânında kasiyer olarak çalışmaya başladı.

Quentin Tarantino Eğitimi

Quentin Tarantino Yükselişi

1993’de gösterime giren Tarantino’nu yazdığı True Romance ‘in filmini başarısıyla dikkatleri üzerine topladı.
Bir Hollywood partisinde tanıştığı Lawrence Bender Tarantino’yu bir film yazması konusunda ona verdiği destek sonrası bu yola hızla kaymaya başladı.

Aynı dönemde yaptığı kana bulanmış bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) Tarantino’nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı.

kill bill tarantino1
Tarantino Kill Bill Filminin setinde

Artık bu film ile Tarantino tarzını belli edecakti.
yönetmen Hollywood’un dikkatini çekmeyi başardı ancak o yıllarda kendisine sunulan projeleri reddederek, kendi projeleri üzerine yoğunlaştı.

1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü kazanan “Pulp Fiction” adlı filmini
çekerek bağımsız filmlerin de gişe başarısı gösterebileceğini kanıtladı.

John Travolta’nın kariyerini de canlandıran bu film Tarantino kurgusuyla ilgi çekti.

Sonrasında Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile ortak yapım olan “Four Rooms” adlı filmin dördüncü öyküsünü çekti.

Bir sonraki filmi ise “Jackie Brown” adında, “Rum Runch” adlı kitaptan uyarlanan bir eserdi. Ardından, “Pulp Fiction”ın yapımı esnasında Tarantino ve başaktris Uma Thurman tarafından geliştirilen “Kill-Bill” adlı, Çin dövüş sanatları, Japon sineması, Spaghetti Western ve İtalyan korku filmi tarzlarını bünyesinde barındıran
intikam filmi projesini hayata geçirdi.

Sonrasında, bir Robert Rodriguez ile Frank Miller yapımı olan “Sin City” adlı filmde konuk yönetmen olarak yer aldı.

Şiddet üzerine kurduğu filmleri; parçalanmış kurgu, pop-kültür takıntısı ve bol miktarda kan içeren sahneleri barındırsa da, Tarantino çağın ünlü yönetmenleri arasına girmeyi başardı…

Quentin Tarantino’nun en çok beğendikleri

Quentin Tarantino, filmlerinde reklam yapmamak için ürün koymamasıyla da tanınır.
Kendi deyişiyle ucuz iş olan bir durumdur bu…
Filmde bir ürünün kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ya hayalî markalar yaratmıştır.
Ucuz Roman ‘da kullanılan Red Apple sigaraları ve Big Kahuna Burgers gibi…

Quentin Tarantino’nun ilginç yanları bunlar tabi en çok beğendiği filmlerde de kendine haz tarzını belli etmiyor değil…

İşte 2002 yılı Uluslararası Sight and Sound Dergisinin yaptığı Yönetmenler anketinde Tarantino tüm zamanların en iyi 12 film tercihi;

İşte Tarantino’ya göre tüm zamanların en iyi 12 filmi

Christoph Waltz tarantino
Inglourious Bastards galasında Christoph Waltz ile

1-İyi, Kötü, Çirkin
2-Rio Bravo
3-Taksi Şoförü
4-His Girl Friday
5-Rolling Thunder
6-They All Laughed
7-Büyük Kaçış (The Great Escape)
8-Carrie
9-Coffy
10-Dazed and Confused
11-Five Fingers of Death
12-Hi Diddle Diddle

7 Mart 2010 tarihinde 82′incisi dağıtılacak Oscar Törenlerinde 8 dalda yarışacak olan ve Soysuzlar Çetesi adıyla Türkiye’de gösterime giren “Inglourious Bastards” unun kariyerindeki en başarılı filmi olarak anılabilecek hiç kuşkusuz

Filimle ilgili tanıtım ve video fragmanları için >>

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu