Haber

Chavez’den İsrail Büyükelçisi’ne şok !

Chavez İsrail Büyükelçisi’ni sınırdışı etti

Venezuela Başkanı Hugo Chavez hükümeti 6 Ocak 2009 salı günü toplanarak aldıkları  karar ile, Filistin sivil halkından yüzlerce kişinin ölümüne neden olan İsrail’in Gazze Şeridi’ne yaptığı askeri saldırıyı protesto etmek için İsrail büyükelçisinin sınır dışı edilmesine karar verdi.

Venezuela Dışişleri’nden yapılan açıklamada, İsrail Büyükelçisini ve Elçilik personelinin bir kısmının sınır dışı edileceği bildirildi. Chavez daha önce yaptığı açıklamada Gazze’ye saldırısından dolayı İsrail’i kınamış ve Venezuela’daki Yahudi cemaatine İsrail’e karşı tavır alması için çağrıda bulunmuştu.

Chavez, “Bu barbarlık daha ne kadar sürecek?” ifadelerinde bulunarak, İsrail’in Caracas büyükelçisini istenmeyen adam ilan ettiklerini açıkladı. Chavez ayrıca Gazze’deki katliamdan sorumlu olan İsrailli yetkililerin de yargılanmasını talep etti.

İsrail’den misilleme !

İsrail’in Filistin halkına saldırısından dolayı İsrail’i kınayan ve Büyükelçisini sınır dışı eden Venezuela’ya İsrail’den yanıt geç olmadı. İsrail karara karşı Tel Aviv’deki Venezuela Büyükelçisini en kısa zamanda sınır dışı edeceğini açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, Venezuela’nın aldığı karara misilleme olarak Tel Aviv’deki Venezuela Büyükelçisini sınır dışı edeceklerini belirterek, “Biz de karşılık olarak Tel Aviv’teki Venezuela Büyükelçiliğinin maslahatgüzarını sınır dışı edeceğiz” dedi.
Caracas, 7 Ocak,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu