HaberDünya

İran Karıştı: 15 Ölü

İran'da Başkent Tahran'daki hükümet karşıtı gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda 15'den fazla kişi öldü.

İran devlet televizyonu, dün başkent Tahran’daki hükümet karşıtı büyük gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda 15’den fazla kişinin öldüğünü duyurdu.

Tahran Emniyet Müdürlüğü, yabancı kitle iletişim araçlarının yönlendirmesi ve teşvikiyle bir grup fitnecinin önceden planlanmış bir biçimde başkentteki sokaklarda halka ve polise saldırdığını ve kamu malını tahrip ettiğini açıkladı.

“Güvenlik güçleri, halkın can ve malını korumak, kamu güvenliğini sağlamak ve Aşure Günü’nün saygınlığını korumak için yasal görevlerini yerine getirmişlerdir” diyen Emniyet Müdürlüğü, “Fitneci grubun, taş ve diğer yabancı cisimlerle saldırısı sonucu çok sayıda polisin yaralandığı”nı belirtti.

Açıklamada, “saldırganların eylemlerini ve tahrip olaylarını sürdürmeleri üzerine güvenlik güçlerinin, silah dışındaki araç gereçlerle kararlı bir biçimde müdahalede bulundukları” kaydedildi.

İran Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan da İran Devlet Televizyonu’ndaki açıklamasında, saldırgan gruptan 300 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti. Bu arada İran İstihbarat Bakanlığı da, “münafık teröristler grubuna bağlı unsurlardan yakalananlar olduğunu” duyurdu.

Çıkan çatışmalar sırasında da muhalif lideri Mir Hüseyin Musavi’nin 20 yaşındaki yeğeni Ali Musavi’nin öldüğü belirtildi.

İşte çatışma sırasında kameralara yansıyan görüntüler:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu