Haber

İspanya’da yapılan saldırılardan ETA sorumlu tutuluyor

 

İspanya’da Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA, bir süredir devam eden sessizliğini üst üste gelen iki kanlı saldırıyla bozdu.

Mayorka Adası’nda dün yapılan bombalı saldırıda iki polis memuru yaşamını yitirmişti. Altına bomba yerleştirilen devriye otosunun alev alarak havada uçtuğu, güçlü patlamanın etkisiyle etraftaki bazı kişilerin de yaralandığı bildiriliyor.

Mayorka Adası’nda saldırganları yakalamak amacıyla dün gece limanlar ve havaalanları bir süreliğine kapatıldı.

Saldırıdan sonra adada bir bomba daha bulundu, ancak patlamadan etkisiz hale getirildi.

Önceki gün de kuzeydeki Burgos kentindeki bir saldırıda, bir polis karargahı büyük ölçüde tahrip olmuş, 50’den fazla kişi de hafif yaralanmıştı.

Eylemleri henüz üstlenen olmadı ancak İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, bunların tipik ETA saldırıları olduğunu söyledi.
Başbakan Zapatero televizyona çıkarak yaptığı açıklamada “Bu yeni alçakça darbeyi büyük bir öfke ve acıyla ama aynı zamanda büyük bir kararlılıkla kınıyorum.” diye konuştu.
Son zamanlarda giderek daha fazla ETA üyesinin tutuklandığını belirten Zapatero, bu operasyonların devam edeceğini kaydetti.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero konuyla ilgili olarak, bunların tipik ETA saldırıları olduğunu belirtti.

Başbakan Zapatero televizyonda yaptığı açıklamada “Bu yeni alçakça darbeyi büyük bir öfke ve acıyla ama aynı zamanda büyük bir kararlılıkla kınıyorum.” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda giderek daha fazla ETA üyesinin tutuklandığını belirten Zapatero, bu operasyonların devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu