Genel VideolarFutbolSinemaSpor VideolarıVideo Film

Clint Eastwood ‘dan gerçek bir Nelson Mandela Hikayesi : Yenilmez

Clint Eastwood'un Dünya Kupası öncesi çektiği ‘Yenilmez’ (Invictus) filmi ile aslında Güney Afrika'nın spor-siyaset ilişkileriyle nasıl bir takım yarattığı ve yaratabileceği seyirciye aktarılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Kupasını zevk ve heyecanla dolu dolu izledik…

Güney Afrika turnuvanın ev sahipliğini mükemmel bir şekilde yaptı. Ayrıca erken elenmesine rağmen oynadığı cesur oyunla Dünya Kupasına futbol açısından da katkı yaptı…

Açılış maçında Meksika’ya, son maçında da Fransa’ya karşı kazanmayı arzu ederek takım oyununu çok iyi oynayan bir Güney Afrika seyrettik.

 80 yaşına giren usta sinemacı Clint Eastwood’un Dünya Kupası öncesi çektiği ‘ Yenilmez ’ (Invictus) filmi ile aslında Güney Afrika’nın spor-siyaset ilişkileriyle nasıl bir takım yarattığı ve yaratabileceği seyirciye aktarılmıştı.

Tabii filmin ve gerçek hikayenin baş rolü Morgan Freeman (Nelson  Mandela)’yla…

Yenilmez Takımın beyaz kaptanı Matt Damon’da filme katkısı büyük…

Film, Nelson Mandela’nın ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımının beyaz olan kaptanıyla yaptığı işbirliğinin hikayesini dahası sporun nasıl asırlar süren etnik-ırkçı bir yapının üstesinden geldiğini anlatıyor.

Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bildiğinden, sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inanır ve 1995 Dünya Kupası’nda Güney Afrika Rugby takımını desteklemeye karar verir…

John Carlin’in Playing the Enemy: Nelson Mandela and the Game That Changed a Nation (Düşmanla Oynamak: Nelson Mandela ve Bir Ulusu Değiştiren Oyun) adlı eserinden esinlenilen Yenilmez filminde, Güney Afrika’da ve dünyada barışın ve adaletin simgesi olan Mandela’nın barışçıl felsefesine de değiniliyor.

Irkçı beyaz rejimin ardından iktidara gelen ilk siyahi cumhurbaşkanının yaşadıklarını anlatan Yenilmez filmi spor filmleri arasında en iyisi olarak gösteriliyor.

Hem spor severlere,
Hem futbol severlere(!), ( Artık Rugby’de sevmeye başlayabilirler)
Hem de barış sevenlere,
İçinde bir çok şey bulabilecekleri bu filmi tavsiye etmekten başka yapacağımız bir şey yok 🙂

HT

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu