İncelemeFutbolPortre

Dietmar Hopp Kimdir ?

Dietmar Hopp Kimdir ?

Almanya’nın Heidelberg şehrinde 1940 yılında dünyaya gelen Dietmar Hopp mühendislik eğitiminin yanı sıra Hoffenheim kulübünde futbol oynamış ve spora ilgisini iş adamlığı hayatında da yaptığı sportif yatırımlarla da göstermiştir.

Hopp bir grup arkadaşı ile 1972 yılında SAP (Systemanalyse und Programmentwicklung) adlı yazılım şirketini kurmuş ve şirket konusunda Avrupa’nın ve dünyanın sayılı şirketlerinden biri haline gelmiştir.

Şirketin şu an %10 kadar hissesini elinde bulunduran Hopp Almanya’da son 30 yılın en başarılı şirket kurucusu olarak anılıyor. Günlük iş hayatından çekilmiş bulunan Dietmar Hopp “hami ve yatırımcı” sıfatıyla yaşamını sürdürüyor.

Hopp bu zenginliğe ulaşmasında şansının çok yanında olduğunu ve geçmişindeki normal yaşamından dolayı sosyal bir sorumluluk hissettiğini bu nedenle de bu vakıf vasıtası ile sosyal yatırımlar yaptığını söylemekte. Gençliğinde futbol oynamasının daha sonraki yaşamına büyük katkı sağladığını ve genç olmanın güzelliklerini spor sayesinde sonuna kadar yaşadığını belirten milyarder işadamı bunun bir kısmını şimdiki gençlere geri vermek istediğini belirtiyor.

Spor alanında Hoffenheim’ın yanında golf sporuna olan büyük ilgisi nedeni ile Golf Club St Leon-Rot, buz hokeyinde Adler Mainnheim, hentbolde Rhein-Neckar Löwen kulüplerinin de sahibi olan ünlü işadamı ligin ikinci yarısında hizmete girecek olan Rhein-Neckar Arena Stadı’nın da finansmanına yaptığı katlı ile spora olan yatırımlarını sürdürdü.
1.2 milyar dolarlık serveti ile Almanya’nın en zenginlerinden biri olan Hopp dünyada da sayılı zenginlerden. Ancak vakıf da işin içine katıldığında Hopp’un serveti 6.3 milyar dolara ulaşmakta.

Dietmar Hopp’un Hoffenheim kulübüne şimdiye kadar 100 milyon euro civarında yatırım yaptığı tahmin ediliyor. Bunun 40 milyonu ise 60 milyona mal olan yeni stadyuma harcanan para.

Kendisini Abramowich ile karşılaştıran ve ona benzetenlere Hopp şiddetle karşı çıkıyor ve “ben petrolden kazandığım paraları futbola akıtmıyorum, bana bu yakıştırmayı yapanlar uzun yıllardan beri spor ve gençlik için Hoffenheim’da neler yapıldığını görmezden gelenlerdir.

On yıldan bu yana gençlere yatırım yaparken sosyal amaçlara da hizmet ediyoruz. Takımımıza yıllardan beri kendi genç oyuncularımız kazandırmak için çaba harcıyoruz. Bundesliga’ya çıkana dek bunu da gayet iyi yaptık. Bu şimdi belki daha az olası ama gençlere yatırımı arttırarak devam ediyoruz. Yine de yaptıklarımız takdir eden insanların sayısı çok fazla. Ben ölene kadar bu böyle devam etsin bana yeter.” şeklinde düşüncelerini dile getiriyor.

Dietmar Hopp Vakfı

SAP şirketinin başarısının ardından 1995 yılında Dietmar Hopp kendi adını taşıyan bir vakıf kurarak hisselerinin %70’ini kapsayan 4 milyar euro değerinde 28 milyon adet hissesini bu vakfa aktardı.

Vakıf şu anda Avrupa’nın en büyüklerinden biri konumunda, spor, sağlık, eğitim ve sosyal alanlarda destek faaliyetleri yürütmekte. Dietmar Hopp Vakfı özellikle bir çok spor projesi ve kulübünü destekliyor. Örneğin 2008 yılı ocak ayında batma noktasına gelen Waldhof Mannheim kulübü 3 milyon euro yardım ile kurtarıldı ve yeniden futbola kazandırıldı.

Dietmar Hopp’un ve vakfının tek bir amacı var; mümkün olduğunca çok genci sokaktan kurtarmak ve onların spor aracılığı ile hayata atılmalarını sağlamak.

Milyarder işadamının şu sözleri her şeyi daha iyi açıklıyor. “Benim için önemli olan insanlara saygı duymak ve onlara olanaklar dahilinde yardımcı olabilmek. Benim de olanaklarım iyi bir şeyler yapmak için pek az olmadığına göre, bunları yapmam gayet doğal”

ZUZENHAUSEN GENÇLİK MERKEZİ

Hoffenheim’ın komşu ilçesi Zuzenhausen’da 16 hektarlık bir alanın içinde yer alan 7500 m2 büyüklüğündeki tarihi şato Schloss Agnestal 15 milyon euro harcama ile Almanya’nın en modern spor eğitim merkezlerinden biri haline getirildi ve 2008 yılında kullanıma açıldı. Burada Hoffenheim’ın gençleri “yaşamın başlama düdüğü” adlı sporcu yetiştirme programı dahilinde pazartesiden cumaya eğitiliyorlar.

Merkezde akşamları seminerler, workshoplar gerçekleştiriliyor. Yaz aylarında matematik ve İngilizce eğitimleri veriliyor, gençler mezuniyetlerine kadar hayata atılmaya hazırlanıyorlar. Eğitimlerin yanı sıra SAP firmasından 65 adet mentör de buradaki kızlı erkekli sporculara gönüllü velilik yapıyorlar.

Gençler her türlü sorun ve dertlerini bu mentörlerle paylaşabiliyorlar. Eğitim merkezinde atılan goller sadece yan unsur olarak görülüyor ve öğrencilerin dersleri ve aldıkları notlar ön planda tutuluyor. Öğrenciler okullarındaki aldıkları notları merkezin sorumlularına bildirmek zorundalar.

Böylece okulun geri planda kalmasının önüne geçiliyor. Bunun yanında gençlik merkezinde sanatsal faaliyetler de ön plana çıkarılıyor ve proje kapsamında sanat sergileri açılıyor.

Gençlik merkezi tüm Almanya’dan büyük ilgi görüyor. Ülkenin her yanından anne-babalar çocuklarını bu merkeze kaydettirmek istiyorlar. Çünkü burada hem okulun hem de sporun aynı paralelde yürütüldüğünü biliyorlar.

(Spor merkezini gezen Bayern Münih teknik direktörü Jürgen Klinsmann da bu spor merkezinden övgü ile söz ederken bu benzersiz tesisi spora kazandıranlara teşekkür etti)

Sahadaki kahraman;
Ralf Rangnick Kimdir ?

İnceleme, Hüseyin Özkök

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu