SinemaDünya

Mutlaka izlenmesi gereken bir film daha “Frost/Nixon”

 

Frost/ Nixon

Richard Nixon ABD’de iki kez başkan yardımcılığı ve iki kez başkanlık yapan ve bu görevinden Watergate gizli dinleme skandalı nedeniyle istifa eden ABD Başkanıdır.

ABD Tarihindeki istifa eden tek Başkan !

Söze böyle başlamak istedim.

Gerçekten ABD Siyaset tarihinde Nixon çok önemli bir yer aldı. ABD var oldukça da çok önemli bir yer alacak.

İlgili Makaleler

Nixon’un Durham’daki Duke Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi görerek başladığı kariyeri ona hayat ve siyaset ile istediği şiddet ile  demogoji yapma üstadlığı vermişti! Önemli bir hukukçu bürokrat ve devlet adamıydı.

Karizması ve zekası aldığı eğitimlede birleşince sıra dışı bir kimliği oluşmuştu.

İşte Frost/Nixon filmi  böyle önemli bir kişi olan Richard Nixon ve siyaset dışı pek de başarılı diyemeyeceğimiz magazinci bir gazeteci üzerine kurulmuş ilginç ve görülmesi gereken bir film.

Richard Nixon’un Beyaz Saray’dan uzaklaşmak zorunda kaldıktan sonra yaşadığı mahcubiyet ile üç yıl süren derin bir sessizliğe gömülmüş ve ortalıktan uzaklaşmıştır.

Bir çok gazeteci kendisiyle röportaj yapmak istemiş ancak can alıcı noktası olan Watergate Skandalının adının bile anılmasının kendisine verdiği rahatsızlıktan bu tekliflerin hiç birini kabul etmemişti.

Taa ki yüklü bir meblağ ve çaylak gördüğü bir gazeteci karşısına çıkana kadar !

Evet, yaşadığı ve doğduğu ülkesi İngiltere’de başarısız kabul edilen ve  ülkesinden çok uzaklara giden Playboyvari Televizyoncu-Gazeteci David Frost’u  ABD Skandal Başkanı Nixon gözüne kestirir.

Ayrıca kestirdiği çek yaprakları da oldukça büyüktür!

Akıl Oyunları ‘A Beautiful Mind, ‘Cinderella Man’, ‘Apollo 13’ gibi yapımların da yönetmeni olan Ron Howard’ın çekmiş olması bile film için aslında yeterli bir referans.

Frank Langella’nın müthiş performansı

Ayrıca eski ABD başkanı Richard Nixon’ı canlandıran Frank Langella’nın performansı müthiş.Bu rolüyle Oscar’a ve Altın Küre’de En iyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmişti.

Buralarda kıl payı ödülü kaçran Langella Las Vegas Film Eleştirmenleri Birliği tarafından yılın en iyi erkek oyuncusu ünvanını almıştı.

Langella’nın filmi çevirmeye başladığında Nixon’un hayatta olmaması onunla bir kez bile konuşamamış olmasına rağmen ses tonundan tutunda, kimi zaman alaycı kimi zaman zekice bakış ve gülüşlerini mükemmelce sahneye yansıtması gerçekten inanılmaz.

Artık filmin gerisi size kalmış…
Filmin süresi hiç de fena değil.
DVD’nizi hazırlamadan hem çayınızı hem de arkasında kahvenizi hazırlarsanız tadına doyamayacağınız keyifli 122 dk sizi bekliyor …

Tür : Dram / Tarihi / Biyografi

Yönetmen : Ron Howard

Senaryo : Peter Morgan

Görüntü Yönetmeni : Salvatore Totino

Müzik : Hans Zimmer

Yapım : 2008, ABD / İngiltere / Fransa , 122 dk.

Oyuncular
Frank Langella (Richard Nixon)
Michael Sheen (David Frost)
Sam Rockwell (James Reston, Jr.)
Kevin Bacon (Jack Brennan) , Rebecca Hall (Caroline Cushing)

Filmin Fragmanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu