DünyaHaber

Göçmenlerin kaderi Akdeniz’de . . .

Uluslararası Göç Örgütü, Avrupa'ya göçmen götürmek üzere Libya'dan yola çıkan gemilerden birinin battığını, 200'ü aşkın kişinin hayatından endişe ettiklerini bildirdi.

250 civarında kişiyi taşıyan geminin Libya sahilinin 50 kilometre açığında kötü hava koşulları nedeniyle alabora olduğu haber veriliyor.

Libya makamları 21 kişinin öldüğünü teyit ederken, 23 kişinin de kurtarıldığını açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü’nden bir yetkilinin Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık 350 kişiyi taşıyan ikinci bir gemi ise kurtarıldı.

‘Güvenle ulaştı’

Örgüt yetkilisi Laurence Hart, kurtarılan gemi ve yolcularının Libya’nın başkenti Trablus’a güvenle ulaştıklarını açıkladı.

Hart’ın yaptığı açıklamaya göre, kurtarmanın çabuk gerçekleşmesinde yakınlarda bulunan bir petrol platformunda çalışanların Libya sahil güvenlik yetkililerini uyarması etkili oldu.

Kayıp olan bir diğer geminin de aynı bölgede olduğu düşünülüyor.

GÖÇ ROTASI
2008 yılı içinde Lampedusa’ya 6,800 Tunuslu, 6,000 Nijeryalı ve 4,000 Somalili ulaştı.
2007 yılında ise adaya sadece 1,000 Tunuslu’nun ulaştığı haber verildi. Nijeryalı ve Somalili sayısı ise daha da azdı.
Değişimin nedeni, İspanyol makamlarının Kanarya Adaları’na yasadışı göçmen girişini önleme konusunda attığı adımlar olabilir.
Bazı Afrika ülkelerinden gelen göçmenler de bu nedenle Lampedusa adasını seçiyor olabilirler.
Kaynak: Uluslararası Göç Örgütü

Bölgedeki kaynaklar az sayıda cesedin kıyıya vurduğunu, yine az sayıda yolcunun yüzerek kurtulmayı başardığını bildiriyor.

Libya makamları dün akşam yaptıkları açıklamada, Avrupa’ya 250 mülteci taşıyan bir geminin Libya’dan yola çıktıktan kısa süre sonra battığını duyurmuştu.

Aynı bölgede 300 mülteci taşıyan bir geminin daha battığı haberleri geliyordu.

Bu geminin de ilki gibi, Libya’nın Trablus limanından kalktığı bildiriliyordu.

Libyalı bir yetkili, iki kazanın da son iki gün içinde gerçekleştiğini, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Libya son yıllarda Avrupa’da yeni bir hayata başlamak isteyen yasa dışı göçmenler için gözde bir transit ülke haline geldi.

31 bin kişi

Bu ülkeye Mısır’dan çok sayıda mülteci geldiği, Libya’dan da deniz yoluyla İtalya’ya geçtikleri biliniyor.

Ancak bu yolculuk genelde sağlıksız koşullarda yapılıyor. Açık denize uygun olmayan gemiler, çoğu zaman tıka basa dolu oluyor.

Libya açıklarında son olarak Haziran ayında bir gemi batmış, 40 kişi ölmüştü.

Soruna çözüm bulmak için harekete geçen Libya ve İtalya, denizde ortak devriye seferleri başlattı.

Uluslararası Göç Örgütü’nin verdiği bilgiye göre sadece 2008 yılında 31 bini aşkın kişi Kuzey Afrika’dan yola çıkarak İtalyan adası Lampedusa’ya girmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu