DünyaHaber

İran’da işkenceyle ölüm iddiaları

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışan reformcu adaylardan Mehdi Kerrubi, gözaltındaki bazı kişilerin işkence edilerek öldürüldüğünü ileri sürdü.

Kerrubi, dün internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, “Bazı genç insanlar, yalnızca (seçim sonrasında yapılan) protestolarda slogan attıkları için öldüresiye dövüldüler.” dedi.

Mehdi Kerrubi, iddialarını “sakin kafayla” değerlendirecek bağımsız bir komitenin kurulması çağrısında da bulundu.

Kerrubi hafta başında da hem kadın hem de erkek mahkûmların hapiste tecavüze maruz kaldıklarını söylemişti.

Kerrubi’nin iddiaları bir dizi insan hakları örgütünce de desteklenmişti.

Ancak, İran Meclis Başkanı Ali Larijani iddialarla ilgili bir parlamento soruşturması açıldığını ve Kahrizak ya da Evin cezaevlerinde herhangi bir tecavüz ya da cinsel taciz vakasına rastlanmadığını belirtmişti.

Ali Larijani, söz konusu iddiaları “temelsiz” olarak nitelendirmişti.

Polis protestocuların çoğunun gönderildiği Kahrizak gözaltı merkezinde ciddi insan hakları ihlalleri olduğunu doğrulamıştı.

Kahrizak’ın müdürü görevden uzaklaştırılmış ve tutsakları dövdükleri belirtilen üç gardiyanıyla birlikte hapse gönderilmişti.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, “tutsakların haklarını koruyamadığı” gerekçesiyle Temmuz ayında bu merkezin kapatılması talimatı vermişti.

Polis yetkilileri, Haziran’dan beri merkezde tutulan bazı kişilerin işkenceye uğramış olabileceklerini itiraf etmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Mahmud Ahmedinejad’ın kazandığının açıklanmasının ardından reformcu kanadın destekçileri protesto gösterilerinde bulunmuş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

İranlı yetkililer, 12 Haziran’da yapılan tartışmalı seçimlerin ardından 4000 kişinin gözaltına alındığını, bunların 3700’ünün serbest bırakıldığını söylüyor.

Gözaltında tutulan 100’den fazla kişi hakkında protestolarda oynadıkları rollerle ilgili olarak dava açılmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu