İncelemeFutbolHaber

Tomas Zapotocny Transferi ve Bilinmeyen Gerçekler

Tomas Zapotocny ve Sivok çok değil, 1 sene öncesine kadar Türkiye’de neredeyse hiç kimsenin bilmediği bir isimdi. Bir süre önce Yıldırım Demirören 'in Tomas Zapotocny Transferi gündeme bomba gibi düştü.

Yıldırım Demirören maceraları: Tomas Zapotocny Transferi ve Bilinmeyen Gerçekler

Mütevazı kariyeri Çek Cumhuriyeti’ndeki takımlarda başlamış daha sonra 2007–2008 sezonunun başında 500 bin Euro karşılığında İtalya’nın orta direk takımlarından Udinese’ye transfer olmuştu.

Bir sezon boyunca ne İtalyan spor otoritelerinin, ne başka kulüplerin ne de Çek Cumhuriyeti milli takımının dikkatini çekebildi.

Ama haksızlık etmemek gerek. Büyük bir kulübün dikkatini çekmeyi başardı: Beşiktaş’ın…

Udinese’li Çek’ler !

Udinese formasıyla çıktığı maçların çoğunluğunda vasatı aşamayan bir performans gösteren Çek futbolcu, Tomas Zapotocny birdenbire “ÇEK”leri önünde buluverdi.

Ta Türkiye’den kalkıp gelen Beşiktaş, Zapotocny için 4 milyon 500 bin, takım arkadaşı Tomas Sivok için de 4 milyon 700 bin Euro bonservis teklifiyle herkesi şaşırttı.

Sivok, Udinese’de başarılı maçlar çıkarıyor, zaman zaman da Çek Cumhuriyeti milli takımına çağrılıyor, forma giyemese bile Euro 2008’de milli takım kadrosunda bulunuyordu.

Sivok için önerilen 4,7 milyon Euro bile birçok otorite tarafından fazla bulunurken Zapotocny için verilen 4,5 milyon Euro kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Transferin yapıldığı dönemde çıkan söylentilere göre Beşiktaş’ın eski genel menajeri Sinan Engin bir önceki sezon ortasında her iki futbolcu için önerilen 2’şer milyon Euro’yu kabul etmemiş, bir yıl sonra ikişer katı fiyata Sivok ve Zapotocny transferini yapmıştı.

Sezon başladıktan sonra bu olaylar unutuldu gitti.

4–1 kaybedilen Metalist Kharkiv maçında yaptığı hatalarla Beşiktaş’a hezimet yaşatan Zapotocny, o karşılaşmadan sonra fazla forma şansı bulamadı.

500 bin Euro’ya geldiği Udinese’den 4,5 milyon Euro karşılığında Beşiktaş’a geçen yıldız! Futbolcu 1 ay kendine kulüp aradıktan sonra Bursaspor’a kiralık olarak gönderildi.

Beşiktaş’ın yaşadığı bu transfer faciasının üzerine ise nedense gidilmiyor!

Ancak Beşiktaş Postası olarak bu konuyu araştırmaya, sıradan bir futbolcunun sıradan bir performansla fiyatını 1 yılda nasıl 10’a katladığı sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Yıldırım Demirören’in müthiş Transferi ve Bilinmeyen Gerçekler, NEDEN?

Önce İtalya Futbol Federasyonu’na Tomas Zapotocny ve Tomas Sivok’un transferleri hakkında bilgi almak için başvuruda bulunduk.

Başvurumuza cevap gelmemesinin ardından konuyu hatırlattığımızda ise İtalyan yetkililerden “Tabi ki yardımcı oluruz, e-maili tekrar atarsanız iki futbolcunun sözleşme bilgilerini gönderebiliriz, şimdiye kadar niye gönderilmediğini anlayamadık” cevabı aldık.

Ancak tüm çabalarımıza rağmen İtalya Futbol Federasyonu konu hakkında bir bilgilendirme yapmadı.

Son olarak yaptığımız telefon görüşmesinde ise işin tamamen değiştiğini gördük.

Bir süre önce bu bilgileri kolayca paylaşabileceklerini söyleyen Federasyon yetkilileri nedense son aramamızda panik içindeydiler.

Beşiktaş Postası ekibi olarak bu paniğin nedenlerini düşünmeye başlamışken İtalya Futbol Federasyonu yetkilisi, “Bu bilgiler gizlidir. Basına bu konuda kesinlikle bilgi veremeyiz” diyerek telefonu kapattı.

Şeytanın avukatlığını yapmıyoruz ancak federasyon yetkililerinin birdenbire tavır değiştirerek iki Çek futbolcunun ismini duyduklarında paniğe kapılmaları akıllarımızdaki soru işaretlerini artırdı.

Federasyon girişimlerimiz sonuçsuz kalınca Udinese kulübünün kapısını çaldık ve Siyah-Beyazlı kulüpten de aynı cevabı aldık.

Tomas Zapotocny Transferi Gizli Belgeler ! “Bilgiler gizli”!

Ekibimiz son çare olarak konuyu İtalya’daki meslektaşlarımıza sormayı ve bilgi paylaşımında bulunmayı kararlaştırdı.

Bu sefer ilk işimiz Corriere dello Sport’un FIFA ve UEFA ilişkilerinde uzman olan deneyimli gazetecisi Alessandro Mita ile görüşmek oldu…

Sinyor Mita bu iki oyuncular ve Udinese kulübü ile tüm bilgilerin ilk adresinin Udineli gazeteci Guido Camirato olduğunu ifade ederek Udinese ile ilgili en sağlam bilgileri kendisinden alabileceğimizi söyledi.

Guido Camirato’yu aradığımızda futbolcular için Beşiktaş’ın toplam 9.2 milyon Euro ödediğini ve bunu İMKB’ye resmi olarak bildirdiğini hatırlattık ve bu kayıtların İtalya’da ne kadar olduğunu sorduk.

Camirato’nun, daha sözün başında çok kararlı bir şekilde bu futbolcuların bonservislerinin 2’şer milyon Euro’dan 4 milyon Euro olduğunu söylemesiyle servisimiz hayretler içinde kaldı…

Neticede Camirato 2+2: 4 Milyon Euro diye üstüne basa basa tekrarlıyordu.

Daha önce de Sabah gazetesinden Galip Öztürk, Eurosport ve Yahoo’nun haber kaynağı olarak kullandığı İtalyan Calcio Mercato’nun Sivok’un bonservisini 1 Milyon, Zapotocny’nin ise 2 Milyon olarak gösterdiğini gündeme getirmişti.

Biraz daha araştırma yapınca Udinese Calcio SPA Kulübü’nün Beşiktaş’a gönderdiği resmi bir belgeyi bulduk.

Ayrıntılar Beşiktaş Postası’nda…

http://www.besiktaspostasi.com/bir-garip-transfer-hikayesi-ve-bilinmeyen-gercekler-tomas-zapotocny.htm

Kaynak: Beşiktaş Postası

Bülent Yüksel ile Menajer Mithat Halis’in Yıldırım Demirören’in Thomas Zapotocny ve Sivok’lu Çek macerası görüşmesinden bir bölüm

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu