İncelemeDünyaFutbolHaber

Zapotocny transferinde şok iddialar! Mithat Halis: Beşiktaş 2 katını ödedi

Zapotocny için Udinese ile ilk görüşmeleri yürüten menajer Mithat Halis, “Rakam 2.3 milyon euro idi. Sinan Engin, bunu iyi biliyor. Sonra beni devre dışı bırakıp iki katını ödediler” dedi..

Beşiktaş’ta Çek futbol Zapotocny’nin tartışma konusu olan transferindeki bonservis bedeli hakkında menajer Mithat Halis, SABAH’a çarpıcı açıklamalar yaptı.
Beşiktaş’ın, Ocak 2008’de Udinese’nin 2.3 milyon euro istediği Çek futbolcuyu, 5 ay sonra 4.5 milyon euro’ya transfer ettiğini ilk olarak 5 Ağustos, 2008’de kamuoyuna duyuran SABAH, yeniden gündeme gelen tartışmalara bir pencere daha açıyor.

O dönemde Beşiktaş ile Udinese arasındaki ilk görüşmeleri yürüten menajer Mithat Halis, “Ben 2008 yılının devre arasında kamuoyuna yansıyan belgelerin olduğu dönemde Zapotocny’nin menajeriydim. Udinese’nin Beşiktaş kulübüne geçtiği 2.3 milyon euroluk bonservis bedeli belgesi doğrudur.

Bu fiyat pazarlıklarla aşağıya çekilebilirdi. Ama transfer o gün gerçekleşmedi. Bu bilgilerden o günkü Beşiktaş menajeri Sinan Engin’in de haberi vardı. (Engin ‘Böyle bir faks ve rakamdan haberim yoktu’ demişti)” diye konuştu.

Sinan Engin aracı oldu !
Daha sonra kendisinin bir anda devre dışı bırakıldığını söyleyen Halis, “Beşiktaş kulübü Sinan Engin aracılığıyla başka menajerlerle bu transferi gerçekleştirdi. Bu süreçte ben ve İtalya’daki partnerim bir anda devre dışı bırakıldık. 5 ay sonra artırdıkları fiyatla ilgili benim herhangi bir şey söyleme durumum yok” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

ZAPO VE SİVOK 4’E BİTEBİLİRDİ 

Zapo´nun olay yaratan transfer öyküsü sonrasında Sinan Engin´in olayları çarpıtmakla suçladığı menacer Mithat Halis, cevap hakkını kullandı. İşte Halis´in sözleri…
Beşiktaş kongre üyesiyim. Bu açıklamaları yapmak zorundayım, çünkü camiada beni tanıyan insanlar Engin’le ortak iş yaptığımı söylüyor, kulübü zarara uğrattığım için selam vermiyorlardı. Ben bu transferlerde yokum ve olmadığım için mutluyum. Para kaybettim, Udinese ile ilişkim bozuldu, ortaklarımla aram açıldı, ama sonuç itibarı ile gelinen noktada işin içinde anılmadığımdan mutluyum…

Önce, ‘Hemen bitir’ dedi
Şirketimizde Petr Cech dahil 170 futbolcu var. Geçen yıl Ertuğrul Sağlam, “Boyu 1.90’dan kısa olmamak üzere mutlaka stoper istiyorum, Gökhan sık sakatlanıyor” dedi. İçinde Kadlec ve Rosenhall da olan 7 kişilik bir liste verdim. Zapo 1.81, Sivok 1.84 olduğu için otomatik olarak liste dışı kaldı. Önce Kadlec’e gittik. Sinan Engin, şu an Leverkusen’de oynayan ve yılın transferi seçilen Kadlec için 2 milyon 750 bin Euro teklif etti, onlar 3 milyon, ayrıca Şampiyonlar Ligi’ne kalınırsa 500 bin Euro daha istediler. Sinan Engin beğenmedi, transfer olmadı.
Sonra Zapo’yu Mutlu hoca seyretti. O da olumlu referans verdi. Sinan Engin beni aradı, Zapo’yu sordu. “Veto yedik” dedim. “Ertuğrul Sağlam hoca da benimle abi, ön libero da oynuyor. Hemen al, kaça alabilirsin” dedi. Bonservisini isterseniz 1.5 milyon Euro’ya dedim. “Abi hemen bitir” dedi…

2.3 istediler, 2.5 verdi!

Udineseliler’le konuştum. 2 milyon Euro’ya satarsan 400 bini sana veririz dediler. Ben de Beşiktaşlılar’a 1 milyon 700 bin yazın, ben para da komisyon da istemiyorum” dedim. Neticede ben o zaman Zapo’nun da menaceriyim. Udinese’den yetki belgesi elimde, oyuncu benim. Bundan net transfer yapılmaz ki! Ertunç Soğancıoğlu “Vadeye yayalım” dedi. Haziran’dan, Haziran’a. Beşiktaş’a belgesini yayınladığınız teklif geldi. Hemen sonrasında Sinan Engin, Udinese’ye 500’ü peşin 2 milyon 500 bin Euro’luk teklif yaptı. Udinese ile aram bozuldu. Ben kulüpten kulübe 2 milyon 300 bin Euro’luk teklif yaptırıyorum, peşinatsız, adamlar ikiye inecek, buradan 2 milyon 500 bin Euro’luk teklif gidiyor. Haklı olarak beni çağırdılar ve “Sen bizi mi kazıklamaya çalışıyorsun” dediler. 31’inde teklif geldi, ara transfer 6’sına kadar uzatıldı, Gordon’u aldılar. Transfer uzatılmasaydı, Zapo’yu devre arasında alacaklardı.

Göz göre göre zarar
Mayıs’ta da “Sivok’la Zapo’yu alalım” dedi. Onlara, “İkisi için de 1 milyon 500 biner Euro’luk teklifler yazın. Ben en kötü 3.5-4 milyon Euro’ya iki oyuncuyu alırım” dedim. Bir daha ne selam ne sabah… Başkanla gittiler, aldılar.
Başkanın gerçekten devre arasında olanlardan haberi olmayabilir. O dönem başkanla hiç  konuşmadım…  Ayrıca Zapo ve Sivok’a bu kadar yüklenmemek lazım. Onlar 4.5-5 milyon Euro’luk futbolcu değiller ki, 1.5-2 milyon Euro’luk oyuncular.

Beşiktaş Postasında yayınlanana bu şok iddia ile ilgili haber şok konuşmalar ve telefon bant kayıtlarıyla

Mithat Halis’in Bülent Yüksel ile yapmış olduğu bölümden özet

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu