DünyaPolitika

Türkiye Uranyum takasında ev sahibi

İran,Türkiye ve Brezilya uranyum takasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Batı dünyasıyla Tahran arasında krize yol açan İran‘ın nükleer sorununun barışçıl yollarla çözümü yolunda tarihi bir adım atıldı.

Tahran’da Türkiye ve Brezilya’nın katılımıyla gerçekleşen müzakereler sonuç verdi. Pazar günü 18 saat süren üçlü görüşmelerin ardından nükleer takasın Türkiye’de yapılmasını öngören anlaşma imzalandı.

Türkiye, 1200 kg uranyum takasına ev sahipliği yapacak. Anlaşmaya göre, İran 1200 kilogram düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyumu yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyumla değiştirecek.

Anlaşma, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Muttaki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim arasında 18 saatlik görüşmenin sonunda imzalandı.
 
Tahran’daki tarihi imza töreninde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da hazır bulundu.

Anlaşma çerçevesinde, İran 1200 kilo yüzde 3,5 oranında zenginleştirilmiş uranyumu bir seferde Türkiye’ye verecek ve 1 yıl içerisinde, Tahran’daki araştırma reaktöründe kullanılmak üzere yakıta dönüştürülecek yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum alacak.
 
İran‘ın takas mektubunu 1 hafta içerisinde Uluslararsı Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) göndermesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu