DünyaPolitika

Venezuela – İran: Yenilenen ilişkiler ve anlaşmalar

Venezuela Başkanı  karşılıklı ikili ilişkileri geliştirmeyi ve varolan dünya düzenini değiştirmeye olan bağlılığının altın çizmeyi amaçlayan 4 günlük İran ziyaretinin ardından pazar günü İran’dan ayrıldı.

Dün Mahmud Ahmedinejad ile görüşen Chavez ve ekibi daha önce Katar’daki Güney Amerika ve Arap ülkelerinin buluşmasının ardından turun üçüncü ayağında Japonya’ya gitti.

İran resmi basınının verdiği bilgilere göre Chavez ile yapılan görüşmeler, politik ve ekonomik alanda ve ayrıca enerji ve ticari anlaşmalar alanında ilişkileri güçlendirmek adına oldukça verimli idi.

Bolivarcı lider ve kendisini ağırlayan Ahmedinejad, tüm dünyayı, küresel ekonomik krizi aşmaya ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeye çağırdı, buna örnek olarak ise Ahmedinejad, kendilerinin ‘dünyanın içinden geçmekte olduğu yeni sürec’in bir göstergesi olarak kurdukları iki uluslu bankayı gösterdi. Bu banka ilk olarak, her iki kurucunun da 100 milyon dolar katkı koyması ile 200 milyon dolar değerinde bir sermaye ile yola çıkacak.

Ortak ekonomik, endüstriyel ve madencilik projeleriyle sermayesini 1,2 milyar dolara çıkaracak olan bankanın genel müdürlüğünü İranlı Kourahs Parvizian ve genel müdür yardımcılığını Venezuelalı Nelson Ortega üstlenecek.

Chavez ve Ahmedinejad, dünyayı küresel ekonomik krize sürükleyen batı kapitalizminin etkinliğini yitirdiğini belirttiler. Ayrıca iki lider yeni bir yaklaşımla ikili işbirliğini savundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu