SinemaHaber

Özcan Alper Sonbahar Filmi ile Türk Sineması Avrupa merceğinde!

Halen gösterimde bulunan, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan yönetmenliğini Özcan Alper ’in yönetmenliğini yaptığı “Sonbahar” film Türk Sinemasını Avrupa’da mercek altına aldırdı.

Özcan Alper Kimdir?

1996 yılı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümü mezunu yönetmen ve senaristi Özcan Alper Artvin Hopa ilçesinde doğmuştur. Aslında Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan  sonra ise üniversiteye 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’ne başlamıştır. Dört yıl sonra her zaman ilgi duyduğu Edebiyat bölümüne devam etmiştir.

Ünlü Sinema dergisi Variety’de sinema eleştirmeni Jay Weissberg, filmle ilgili “Sonbahar’ın karlı tepelerinin üzerine çöken melankoli havası, beraberinde Türk Sinemasından etkileyici, yeni bir sesin memnuniyet veren duygusunu getiriyor” değerlendirmesini yaptı.

Özcan Alper’in, “umut yoksunu” bir bölgede olan evine dönen eski politik mahkumun örselenmiş ruhunu dokunaklı biçimde yansıttığının belirtildiği eleştiride şöyle denildi:

“Özcan Alper’in bu güçlü yapıtı, doğa ile insan ruhunu çok güzel dengeliyor. Diyalogları zaman zaman biraz fazla açıklayıcı olmakla birlikte, Alper’in sezgileri büyük ölçüde isabetli ve oyuncu yönetimi de kendine güvenli.

… Yönetmen, sonbaharın solmakta olan bütün güzelliğiyle altın kahveden koyu yeşillerine, kış yaklaşırken karla kaplanan manzaraya ustalıkla geçiş yaparken objektifine olgunlukla hakim olduğunu gösteriyor. Müzik, ölçülü kullanılmış ve baskın çıkmıyor. Aksine özenle, nazikçe duyguları öteliyor.”

lkbahar, Yaz, Sonbahar

“Screen Daily” adlı sinema sitesinin eleştirmenlerinden Dan Fainaru ise değerlendirme yazısında Özcan Alper’in ilk filmi Sonbahar’ın güçlü bir dramatik yapıya sahip bulunduğunu belirtti. Fainaru, “Sonbahar, Kim Ki-Duk’un, ‘İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve… İlkbahar’ından bile daha yoğun kişisel bir önerme” yorumunu yaptı.

Bu kıyaslamayı sadece filmin adı üzerinden yapmadığını ifade eden eleştirmen, filmde, beklediği bir şey kalmamış bir adamın kişisel trajedisinden öte gölgeler arasında gizlenmiş olsa da apaçık görünen şeyin “sosyalist rüyanın acıklı aldanışı” olduğu görüşünü aktardı.

Görkemli doğa manzaralarının oluşturulan atmosferi güçlü kıldığına değinilen yazıda, “Yusuf’un kentteki geçmişine yapılan geri dönüşler zaman zaman pastoral atmosferi zedeliyorsa da yararlı ve etkili biçimde kullanılıyor. Oyunculuk da kalan tüm ögeler gibi minimalist tutulmuş, duyguları göstermektense ima ediyor” denildi.

“Sonbahar”,Filmi Tiflis Film Festivali’nde “Gümüş Promoteus” ödülünü kazandı. Montreal, Bangkok, Saraybosna, Selanik, Locarno, Estonya gibi önemli festivallerde gösterilen film, Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. Yapım, Locarno, Roma, Med Film, Antalya Avrasya ve Gezici Festival de dahil ulusal ve uluslararası festivallerden de ödüllerle döndü.

Birgün Gazetesi yazarlarından Sayın Müslüm Gülhan’ın Sonbahar Filmi ile ilgili kaleme aldığı makalesi:
Sonbahar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu