DünyaKüba

ABD Meksika’dan Küba ile ilişkilerini kesmesini istemiş

ABD mali yardım yapma karşılığında Meksika'nın Küba ile ilişkilerini kesmesini talep etmiş.


ABD Meksika’dan Küba ile ilişkilerini kesmesini istemiş

Meksika Merkez Bankası Başkanı Guillermo Ortiz’in 18 Aralık 2009  günü yaptığı açıklamaya göre, 1994 yılında likidite sıkıntısı yaşadıkları dönemde ABD mali yardım yapma karşılığında Meksika’nın Küba ile ilişkilerini kesmesini talep etmiş.

Meksika’nın La Cronica gazetesinde yer alan habere göre eski Devlet Başkanı Ernest Zedillo döneminde yaşanan likidite sıkıntısı sırasında söz konusu olay yaşanmış.

Ortiz olayın yaşandığı dönemde 40 milyar dolarlık bono ödemelerinin olduğunu ve mali sıkışıklık yaşadıklarını hatırlattarak ” O dönem Bankalararası para transfer işlemlerinde yaşanan sıkıntı krizi tetiklemişti bu bizim en zayıf görülen halkamızdı” diye yaşanılanları hatırlattı.

Madrid doğumlu İspanyol-Meksika’lı Gazeteci Joaquin Lopez Doriga ile yaptığı radyo röportajında geçen konuşmalarda Ortiz;
ABD Kongresinin 40 milyar doları vermeyi teklif ettiğini ve karşılığında Küba ile ilişkilerin kesilmesini talep ettiğini ancak “Biz ABD’nin isteğinin geri çevirdik” dedi.

Ortiz, gerekli mali kaynakların dönemin ABD Devlet Başkanı Clinton tarafından kongrenin onayına ihtiyaç kalmaksızın IMF ve Dünya Bankası üzerinden sağlandığını da belirtti.

Halen görevinin başındaolan Ortiz görevini önümüzdeki günlerde Maliye Bakan Yardımcısı Agustin Carstens’e devretmeye hazırlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu