Fidel Castro DüşünceleriDünyaKüba

Doğru ne? Yanlış ne? Fidel Castro

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro Venezuella Devlet Başkanı Chavez’in adeta dünya turnesi gibi olan gezisindeki enerji anlaşmasına dikkati çekiyor.

İşte Fidel Castro’nun yaklaşık 500 bin km²’lik deniz sanasındaki enerji kaynağı ile ilgili görüşleri:

Basın ajansları Chavez’in; Çin, Rusya, Belarus, Fransa ve Portekiz’i kapsayan gezisi öncesinde yarın Küba’yı ziyaret edeceğini duyuruyor.

Venezüella televizyonundan öğrendiğim kadarıyla Chavez, Karakas’ta Japonya, Rusya, Malezya, İtalya, Arjantin, ABD, Katar ve Portekiz’den gelen iş adamlarıyla ciddi enerji anlaşmaları imzalıyor. Anlaşmalar, 500 bin km²’lik deniz sahasında doğal gaz çıkartılması ile ilgili.

Şirketler yüzde 60’ı Venezüella devletine ait olacak ve yalnızca bu sahadaki yatırım 19 milyon dolar civarında. Dünya fosil yakıtlara dair git gide daha şiddetli bir arzu duymakta.

Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti’nde bu çalışmalar ve gelişmeler olurken ABD’nin dramatik bir finansal kriz yaşamakta ve yenilgiye uğramamak için bankalara yüz milyarlarca dolar para aktarmakta. Bu tarz yatırımlar geçtiğimiz yıl da olmuştu ve ne zaman biteceğini kimse bilmiyor. Bu para aktarımı sonrasında borsadaki hisse senetleri geçici bir yükseliş yaşadı ve Wall Street ile Dünya Merkez Bankası bir nefes alabildi. Ancak bu sadece depodaki oksijen bitene kadar olan bir nefesti ve bu işlemin tekrar yapılması gerekiyor.

Hiç şüphe yok ki Venezüella, iki kasırga tarafından darbe yemiş olan Küba’ya ilk yardım elini uzatan ve en büyük dayanışmayı gösteren ülke oldu. Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez, Gustav kasırgasının Pınar del Rio’da ve Gençlik Adası’nda meydana getirdiği hasarlardan sonra ülkesi adına mümkün olan her türlü yardımı sunmaktan bir an olsun çekinmedi. Saatte 340 km hıza ulaşan rüzgara ve ciddi yıkıma rağmen bir kişinin bile hayatını kaybetmemiş olmasından oldukça fazla etkilenen Chavez, Küba ile dayanışma adına ne gerekiyorsa yapılacağı desteğini sundu, bunların arasında ciddi mali yardımlar dışında; Venezüella’da Küba için gıda maddesi üretimi yapacak topraklar tahsis etti.

Venezüella Küba’ya yardım eli uzatan ilk ülkeydi ama ama son ülke değildi, liste her geçen gün daha da uzuyor, Rusya, Angola, Vietnam, Çin ve diğer uluslar büyük ya da küçük, geniş ya da kısıtlı kaynaklarla; finansal yardımlarla veya kredilerle bir milyar doları aşan miktarda para yardımında bulundu, paranın dışında yiyecek ve diğer ihtiyaçlar bir çok farklı yolla Küba’nın kahraman ve yüce gönüllü insanlarıyla dayanışma iradesinin bir göstergesi olarak Küba’ya ulaşmaya devam ediyor.

ABD hükümetinin ikiyüzlü teklifi reddedildi. Bu teklife cevabımız oldukça açıktı. Bu konuda fikirlerimi paylaşmaktan çekinmedim. Küba’nın içinde ve dışında bulunan karşı devrimciler hadlerini aştılar. Büyük bir arzu ile bizi utanmaz bir dilenci gibi görmek istediler. Halbuki bilmeleri gerekir ki savaş bitmedi, daha yeni başlıyor.

Bir EFE haber ajansı, ABD hükümetinin Miami’de sürgünde bulunan bir grup olan Movimiento Democracia’ya (Demokrasi Hareketi), Gustav ve Ike kasırgalarından etkilenen Küba’ya doğrudan yardım gönderme yetkisi verdiğini rapor etti.

Aynı rapora göre “nüfuzlu” Küba-Amerika Ulusal Vakfı’na, ABD Hazine Bakanlığı tarafından Kübalıların ailelerine para transferi yapabilmelerini sağlayan bir yetki verildi. Aynı rapor, yardımın “Küba hükümeti tarafından marjinalize edilmiş” ve herhangi bir yardım almayan muhaliflerin de dahil olduğu tüm kasırga mağdurları arasında dağıtılacağını belirtiyor.

Küba’da hiçbir vatandaş ayrımcılığa maruz kalmaz. Tüm vatandaşlar, ABD hastanelerinde binlerce ve kimi zaman on binlerce dolara mal olacak sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar, ayrıca –yurtdışında bir akrabası bulunup bulunmamasından bağımsız olarak- tüm gençler ücretsiz eğitim hizmetlerinde faydalanırlar.

ABD’den para transferi yapılan kişiler gerekli vergiyi ödeyerek günlük gıda malzemelerini aşırı derecede ucuz fiyatlara alırlar ve ayrıca dünyanın başka bir yerinde oldukça pahalı olan ürünleri tedavüldeki paranın kullanıldığı mağazalardan çok ucuza alabilirler.
Küba’ya ABD’den herhangi bir karşıdevrimci amaç ile giren ürün geri çevrilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır.

Venezüella’da üstün yetenekli 40 bin Kübalı kendilerini düşünmeden toplum uzmanları ve spor eğitmenlerinin eğitimi de dahil olmak üzere Bolivarcı insanlara çeşitli hizmetler sunuyor. Onlar kendi ülkelerini terk etmediler, Kübalıların iyiliği için yurtdışında çalışıyorlar ve çalışmalarının meyvesi küçük çocuklardan yaşlılara kadar herkese ulaşıyor. Ayrıca, şimdi kendi maaşlarından Venezüella yapımı ürünleri alarak bu eyaletlerde en çok ihtiyacı olanlara dağıtmak üzere bağışta bulunuyorlar. Bu, toplumumuzda kaynakların nasıl şekillenmesi gerektiğine dair gerçek bir örnek.

Chavez, Venezüella’da kendi zamanının en büyük fikirlerini taşıyan, yorulmaz bir vaiz ve insanları aldatmak ve onların kafalarını karıştırmak isteyen yankee’ci oligarşinin kontrolü altındaki tüm medya tarafından kuşatılmış durumda. İnsanın, onun bir gün dinlenme zamanının geleceğini düşünesi geliyor ama sonra insan onun ancak mezarda dinleneceğini fark ediyor.

Yarın Bolivarcı liderle kısaca görüşeceğim. Tam olarak da görüşlerin paylaşılması için yeterli olan bir süre, yaklaşık 1 saat. Bu benim için büyük bir gurur olacak.

İşte bunlar, doğru olan ile yanlış olan arasındaki devasa farka işaret eden gerçekler.

Fidel Castro Ruz
Eylül 2008

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu