Futbolİnceleme

İnceleme; Hoffenheim mucizesi

Hoffenheim kulübü bundan tam 110 yıl önce 1 Temmuz 1899’da Hoffenheim Jimnastik Kulübü olarak kuruldu. İşte Hoffenheim mucizesi ve Hoffenheim Projesinin Macerası

Hoffenheim mucizesi; 8. Mahalli Ligden Bundesliga’ya

2008-2009 futbol sezonu başlarken Almanya futbol ligi Bundesliga’da TSG 1899 Hoffenheim da 2. ligden gelen bir takım olarak yerini almıştı.

Hoffenheim adını Almanya’da ilk olarak Regional Liga’da (o dönem bölgesel 3. amatör lig, şimdi ise 3. profesyonel ligin kurulması nedeni ile 4. lig oldu) duyurmaya başladı.

Bunun da nedeni kulübün sahibi olan zengin işadamı Dietmar Hopp’un aslında uzun yıllar önce uygulamaya koyduğu bir proje kapsamında takımın başına Almanya’nın ünlü teknik adamlarından, eski Schalke 04 teknik direktörü Ralf Rangnick’i getirmesiydi.

Bununla birlikte Hoffenheim’ın önlenemez yükselişi başladı, ancak o an için kimse bunun iki yıl sonra, 2008–2009 sezonunun ilk yarısında, Bundesliga liderliğine kadar gidebileceğini düşünmüyordu.

Hoffenheim Kulübünün Kuruluş Yılları

Hoffenheim kulübü bundan tam 110 yıl önce 1 Temmuz 1899’da Hoffenheim Jimnastik Kulübü olarak kuruldu. O dönemde atletizm sporu da jimnastik kapsamında yapılıyordu.

Hoffenheim ilk yıllarında sadece erkeklerin spor yapabildiği bir kulüptü ve 35 üyeden oluşuyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kulüp kapanma noktasına geldi. 92 üyesi savaşta askere alındığı için kulüpte neredeyse kimse kalmamıştı.

Savaş sırasında 28 üyesi ölen ya da kaybolan Hoffenheim savaşın bitmesi ile 1919 yılında bir genel kurul yaparak spora yeniden başlama kararı aldı.

Ancak yine de sportif faaliyetler savaş sonrası eskisi gibi üyelerin ilgisini görmedi.

Bunun yanında 1920 yılında Hoffenheim’da bir futbol kulübü kurulmuştu ve bu kulüp jimnastik kulübü ile birleşmeyi istiyordu. Ancak yapılan birleşme talebi reddedildi.

Aradan iki yıl geçtikten sonra 1922 yılında Hoffenheim futbol kulübü yeniden jimnastik kulübüne birleşme teklifi yaptı. Fakat bu teklif de gerekli koşullar olmadığı gerekçesi ile reddedildi.

TSV 1899 Hoffenheim 1926 yılında futbolun dışında her türlü sporun yapılabileceği bir şube daha açtı.

Aradan 3 yıl geçtikten sonra kulüp kadın sporculara açıldı ve kadınlar da spor yapmaya başladı. Bu karardan kısa bir süre sonra kulüp hentbol şubesini de faaliyete geçirdi.

Hoffenheim Jimnastik Kulübü

Otuzlu yıllarda nasyonal sosyalizmin Almanya’da estirdiği rüzgârlara o dönem Hoffenheim da kapıldı. Naziler tüm kulüpleri bünyelerine almışlar ve kulüpler birlik kararına katılmışlardı.

İkinci dünya savaşı sona erdikten sonra Mayıs 1945’de sonunda Hoffenheim, Hoffenheim futbol kulübü ile birleşme kararı aldı ve “Jimnastik ve Sporbirliği 1899 Hoffenheim” (Turn- und Sportgemeinschaft 1899 Hoffenheim yada kısa adıyla TSG 1899 Hoffenheim) kulübü kuruldu.

Birleşme yılı 1945’den 1990 yılına kadar geçen zamanda Hoffenheim futbol takımı eyalet bazında amatör liglerde mücadele etti. Ancak çok da kayda değer başarılar elde edilemedi. 1978 yılında Baden Wüttemberg eyalet ligi kurulduktan sonra Hoffenheim 7 ve 8. ligler arasında gidip geldi.

Dietmar Hopp ile Hoffenheim Mucizesi devri başlıyor

Hoffenheim’ın 1988–1989 sezonunda 7. ligden 8. lige (Kreisliga) düşmesinin ardından SAP yazılım şirketi kurucularından ve Hoffenheim’da gençliğinde futbol oynamış milyarder işadamı Dietmar Hopp eski kulübünü himayesi altına alıp destekleme kararı verdi.

Hopp’un kulübe “hami” sıfatıyla desteğe başlamasının ardından Hoffenheim o sezon (1990–1991) 7. lige çıktı.

(Bezirksliga) O ligde de sezonu (1991–1992) şampiyon olarak kapayan Hoffenheim 6. lig ayarında olan eyalet ligine (Landesliga) yükseldi.

Bu ligde 3 yıl boyunca oynayan takım 4. yılında (1996–1997) şampiyon olarak 5. lig kategorisindeki Eyalet Federasyonu Ligi’ne yükseldi.

(Verbandsliga) Dört yıl bu ligde mücadele veren Hoffenheim 4. yılsonunda (1999–2000) 4. lig olan Eyalet Üst Ligi’ne (Oberliga) yükseldi.

Bu ligde çıkar çıkmaz şampiyon olan Hoffenheim takımı 2001–2002 sezonunda 3. Bölgesel Lig Güney grubuna yükseldi (Regional Liga Süd).

Regional Liga’da toplam 6 sezon oynayan Hoffenheim bu dönemde 2003 yılında Almanya Federasyon Kupası’nda çeyrek finale yükselmeyi başardı, ancak bu turda Lübeck takımına elendi.

Takımın bu ligde çok fazla iddialı olamamasının ardından 2005 yılında Hopp kendi başlattığı “Rhein-Neckar bölgesinde profesyonel futbol” projesine desteğini artırma kararı aldı.

Hopp bu bölgenin diğer kulüpleri olan Astoria Walldorf ile Sandhausen’a birleşmeyi ve kulübün FC Heidelberg 06 adı ile Heidelberg şehrinde faaliyet göstermesini teklif etti.

İşadamı ayrıca kulüp için Bundesliga standartlarında bir stadyumu da yaptıracağını ilan etti. Ancak öneri bu kulüplerce kabul edilmedi.

Bunun üzerine Hopp kendi kulübü Hoffenheim ile yola devam etme kararı aldı ve yatırımlara başladı. 2005–2006 sezonunda takımın sportif direktörlüğüne Karl Heinz Förster getirildi.

Teknik direktör ise şu an Löw’ün yardımcısı olan Hansi Flick idi. Ancak sezon çok iyi geçmedi.

Hansi Flick gönderildi

Stuttgart ikinci takımına karşı alınan bir yenilgi sonrası 2. Bundesliga’ya çıkış tehlikeye girdi ve Hansi Flick gönderildi.

Yerine gelen Günther Köstner’de ligden yükselmeyi başaramayınca sezon sonunda hem Köstner hem de sportif direktör Förster görevden ayrıldılar.

Bunun üzerine Dietmar Hopp yeni bir plan açıkladı. Bu plana göre Hoffenheim Mucizesi için geriye sayım yapacak olan Ralf Rangnick teknik direktör olarak atandı.

Kulübün sportif ve alt yapı geliştirme direktörlüğüne Alman Hokey Milli Takımı teknik direktörü Bernhard Peters getirildi.
(Peters’e Jürgen Klinsmann da 2006 Dünya Kupası’nda Alman Milli Takımı’nda kendisi ile çalışması için teklif yapmış ancak Peters Hoffenheim’ı tercih etmişti).

Takımın psikologluğuna ise Alman Milli Takımı’nın da psikologu olan Hans-Dieter Hermann getirildi. Dietmar Hopp’un amacı bu ekiple birlikte orta vadede Bundesliga’ya yükselip Almanya’ya ve kendi bölgesine adından söz ettiren bir takım sunmaktı.

Bu ekibin görevi ise hem kulübü yönetmek hem de araştırma-geliştirme çalışmalarını yapmak olacaktı. Ayrıca Hoffenheim Mucizesi için gerekli olan kafasındaki stadyumu da bu süreçte hayata geçirecekti.

Hoffenheim Projesine tepkiler ve gerçekler

Hoffenheim kulübü bundan tam 110 yıl önce 1 Temmuz 1899’da Hoffenheim Jimnastik Kulübü olarak kuruldu. İşte Hoffenheim mucizesi ve Hoffenheim Projesinin Macerası
Hoffenheim Mucizesi İnceleme, Hüseyin Özkök

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu