DünyaHaber

Dünya’da Neler Oluyor; Basın Özeti

İngiltere gazetelerinin manşetlerinde siyasi partilerin seçim vaatleriye ilgili değerlendirmeler yer alıyor.

Sağ eğilimli Daily Telegraph gazetesinin manşeti: “Bankacılar, Muhazafakârların zaferinin ekonomi için en iyi seçenek olduğunu söylüyor.” Bir yatırım bankasının görüşlerine dayandırılan haberde, seçimleri Muhafazakârların kazanması halinde menkul kıymetler borsasının tırmanışa geçeceği, sterlinin değer kazanacağı ve faiz oranlarının düşük kalmasının sağlanacağı ileri sürülüyor.

Independent ise “İşçi Partisi Liberal Demokratlardan oy dileniyor.” manşetiyle çıkıyor bugün. Manşet haberi, Ulaştırma Bakanı Andrew Adonis’in gazetede yayımlanan makalesinde dile getirdiği görüşlere dayandırılıyor. Adonis, makalesinde, İşçi Partisi ile Liberal Demokratların politikalarında çok az farklılıklar görüldüğünü söylüyor ve Liberal Demokratlara oy vermeyi düşünen seçmenlere David Cameron’ın başbakan olmasını engellemek için oyları bölmemeleri ve taktik oy kullanmaları çağrısında bulunuyor.

Guardian’ın manşetinde ise Muhafazakâr Parti lideri David Cameron’ın gazete için yazdığı makalede dile getirdiği görüşleri yer alıyor. Cameron, makalesinde üst düzey kamu çalışanlarının maaşlarında kesintiye gidileceği vaadinde bulunuyor. Gazete, Cameron’ın bu vaadinin 200 kadar üst düzey kamu çalışanının maaşlarında kesinti yapılması anlamına geldiğini vurguluyor.

David Cameron, Guardian’da yayımlanan makalesinde, ayrıca İşçi Partisi’nin gerici, kendilerinin ise radikal bir parti olduğunu savunuyor. “Brown yoksula vergi dayatıyor, cinsiyetler arası eşitliği geliştirme planlarını baltalıyor, tecavüz kriz merkezlerinin ve özel okulların kapatılmasına izin veriyor. ‘İngiltere’deki iş imkânları İngiliz işçiler için’ diyerek aşırı sağın söylemini tekrarlıyor, ardından sınıf savaşından dem vurarak aşırı sola oynuyor. Birleştirecek değil bölecek ayrımların arayışına giriyor.” diyen Cameron, kendi manifestolarının ise gerek siyaset gerekse kamu hizmetlerinde yetkileri merkezden dağıtmak üzerine kurulu olduğunu iddia ediyor. Sol eğilimli Guardian seçmenlerine seslenen Cameron, “Önyargılarınızı yenin. Ülkemizi değiştirmek istiyoruz ve bunu sizin yardımlarınızla yapacağız.” diyor.

Independent ise ülkenin önde gelen bazı bilim insanlarının “Muhafazakârların vizyon eksikliğinin ekonomiye zarar vereceği” uyarısında bulunduğunu belirtiyor. Gazete, 22 bilim insanının yolladığı bir mektupta, Muhafazakârlara bilime yapmayı planladıkları yatırımlar hakkında çağrıda bulunduklarını ve İngiltere’nin ekonomik düzlüğe çıkmasının bu yatırımların İşçi Partisi döneminde olduğu gibi devam etmesine bağlı olduğu uyarısı yaptıklarını yazıyor.

Independent yazarı Johann Hari de Cameron’ın politikalarının İngiltere’de sınıf savaşına yol açacağını savunuyor. Hari, “Cameron politikalarıyla İngiltere’deki çalışkan çoğunluğun elindeki parayı alıp, vergi cennetlerinde yaşayan etrafındaki dostlarına ve akrabalarına dağıtacak.” diyor.

“Oyun tahtası”

İngiliz gazetelerinde dış haberler sayfalarında öne çıkan konu, Kırgızistan’daki gelişmeler… Guardian gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlığı: “Kırgızistan baskıcı yönetimi devirirken, kan, kargaşa ve yağmalama hâkim”.

Guardian yazarı Simon Tisdall da bugünkü yazısında Kırgızistan’da yaşananları değerlendiriyor. Tisdall, “ABD ve Rusya, bu bölgeyi dev bir oyun tahtası olarak görmeyi bırakmalı” diyor ve şöyle devam ediyor: “Yoksul, kırılgan Kırgızistan’da bundan sonra ne olacağı, Sovyetler Birliği sonrası üçüncü kez taze bir başlangıç yapma çabasını temsil eden yeni ve çok da yeni olmayan liderlerinin geçmiştekilere oranla daha güvenilir ve açık fikirli olup olmadıklarına bağlı olacak. Rusya ve ABD’nin yanı sıra, Çin ve Kazakistan gibi bölgesel güçlerin de ülkede oluşan iktidar boşluğundan faydalanmaya çalışmamaları, kendilerini yapıcı eleştiriler ve yardımla sınırlandırmaları ve ülkeyi bir büyük oyun tahtası gibi kullanmaya son vermeleri kesinlikle faydalı olacaktır.”

Financial Times da başyazısında Kırgızistan’ın yeni liderlerinin bir an önce ülkede demokrasiyi tesis etmeleri gerektiğini yazıyor. Gazete, “Tüm göstergeler, Roza Otunbayeva’nın Kurmanbek Bakiyev’den daha cazip bir lider olduğuna işaret ediyor. Ancak Otunbayeva’nın bir an önce seçimlere gidileceğini açıklaması, yabancı örgütleri seçimleri denetlemeye davet etmesi ve altı ay sonra iktidardan ayrılacağı sözünü tutması gerekiyor. Kırgızistan’ın üçüncü demokrasi denemesi üçüncü bir bozgun olmamalı.” diyor.

Yeni dönem

ABD ile Rusya arasında dün imzalanan nükleer silahsızlanma anlaşması da İngiliz gazetelerinde geniş yer buluyor. Guardian, konuyla ilgili haberini, “Nükleer anlaşma ABD ile Rusya ilişkilerinde yeni bir döneme işaret ediyor.” başlığıyla duyururken; Independent, “Bir kalem oynattılar ve dünya daha barışçıl bir yer oldu.” başlığını kullanıyor.

Times’ın dış politika editörü Bronwen Maddox ise şu yorumda bulunuyor: “Dünkü anlaşmada birçok eksik olduğu doğru. Kongre henüz anlaşmayı onaylamadı ve birçok Cumhuriyetçi anlaşmaya düşmanca yaklaşıyor. Rusya ve Çin’in İran’a yeni yaptırımlar uygulanması konusunda destekleri de alınmış değil. Buna karşın, yıllardır yükselen bir tehdit olan bu konuda nihayet bir ilerleme kaydedilmiş oldu.”

“Demirbaş”

İngiliz basınında bugün yer bulan bir diğer konu ise Macaristan’da Pazar günü yapılacak genel seçimler… Financial Times, yolsuzluktan ve ekonominin kötü idaresinden şikayetçi olan seçmenin sandıkta iktidardaki Sosyalistlere ağır bir darbe indireceği tahmininde bulunuyor. Gazete, son kamuoyu yoklamalarına dayanarak, Sosyalistlerin seçimlerin ilk turunda sandıktan silineceğini ve seçimlerin merkez sağ muhalefetin zaferiyle sonuçlanacağını yazıyor.

Guardian da bu seçimlerin Macaristan için son 20 yılın en büyük siyasi depremi olacağı yorumunda bulunuyor. Merkez sağın ve neo-faşistlerin açık ara zafer kazanacaklarını belirten Guardian, Avrupa’da son dönemde aşırı sağ partilerin yükselişine dikkat çekerek bir yorumcunun şu sözlerini aktarıyor: “Bu artık bir görünen bir kaybolan bir şey olmaktan çıktı. Aşırı sağ artık demirbaşlardan oldu.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu