DünyaKübaPolitika

İrlanda Dışişleri Bakanı`ndan Küba`ya anlamlı ziyaret

Küba ile İrlanda arasındakı ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla Küba`ya helen İrlanda dişişleri bakanı Michael Martin`i Kübalı meslektaşı Felipe Perez Roque Havana`da karşıladı.

Felipe Perez Roque, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Dışişleri Bakanlığı düzeyinde ilk kez yapılan bu ziyaretin Küba ile İrlanda arasındaki ilişkileri güçlendirme ve Küba-Avrupa Birliği ilişkilerini de tartışma olanağının doğmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bunun yanında Felipe Perez Roque, ‘Yapılan bu ziyaretin, uluslararası otoritelerden birisi olarak kabul gören İrlanda ile var olan ilişkilerimizi ilerleteceğinden eminim’ dedi.

Avrupa Birliği temsilcisi, yaptığı ziyaretin politik, kültürel ve ekonomik ilişkilere olumlu katkısının olacağı yorumunda bulundu. Buna ek olarak, Küba`yı ziyaret eden İrlanda vatandaşlarının sayısında artiş olduğunu bildirdi. Birçok İrlandalı`nın Küba`ya dostane duygular beslediğini de belirten Martin, bunun büyük oranda Kübalı`ların misafirperverliklerinden kaynaklandığını da belirtti.

Toplantı sonunda Martin`in Havana`ya yaptığı ziyareti için teşekkür eden Perez Roque, yapılan ziyaretin Küba`nın mücadelesine ve direncine yakından tanık olma imkanı da verdiğini söyledi.

Bu ziyaret aynı zamanda Küba ile İranda arasındaki diplomatik ilişkinin tekrar kurulmasının 10. yılına da denk gelmesi bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu