FutbolMakaleler

Mesut Özil sendromu

 

Sevgili Dostum Müslüm Kemal Gülhan ile her seferinde gutbetçi futbolculara dikkat çekmek istemişizdir.
Türkiye’de alt yapıya itina gösterilmediğini iyi bilenler biridir Müslüm Hoca…

Mesut Özil ve Mesut Özil’lerin çok tartışılması gereken günlerde tısı çıkmayan zatlar belki sıkılırlar ama ben Müslüm Hoca’nın 13 Şubat 2009 tarihinde BirGün Gazetesinde yazmış olduğu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim…

HT

Mesut Özil sendromu, 13 Şubat 2009 Birgün Gazetesi 2008 Avrupa şampiyonası sadece maç neticeleri bakımından sonuçlanmadı; teknik heyetin futbola ve futbolcuya bakış ve tercihleri açısından da bir yapı ortaya çıkarmıştır.

İlgili Makaleler

Yıldıray, Nuri , Halil’ in kadroya alınmamaları gurbetçi futbolcuların Türkiye Milli Takımına olan bakış açılarının değişmesine neden oldu. Serdar Taşçı, polemik oluşturmadan direk Alman Milli Takımını seçti,duygusallığı bir kenara bırakarak karar verdi. Mesut Özil ise uzun bir süreç yaşadı Milli takımlar tercihinde… Babasının Fatih Terim ile görüşmesi ve bazı güvenceler istemesi Terim tarafından “15 yaşındaki çocukla pazarlık yapmam” diyerek ret edilmeleri aslında başlangıcın sonu olmuştur. Yıldız futbolcu yaratıp Dünya futboluna sunmak sadece futbolcuyla değil onun tüm çevresine sahip çıkarak gerçekleştirilen unsurdur. Bu yaklaşımlar için tüm egoları ve saplantıları bir kenara bırakarak sosyal ve kültürel anlamda davranışı zorunlu kılar.

Olayın Almanya açısından da zorlanması Mesut Özil ile tercihler bakımından kendi lehlerine kırılma sürecine neden olmuştur. Onların açısından bakarsak , onlara hak vermemek elde değil. Mesut Özil  kendi içlerinde yaşayan ve bir takım sosyal hakları kazanması ile beraber mesleği ile ilgili maddi ,manevi emek harcanan vatandaş olarak kabul edilmiştir. Onlar için ciddi değer ifade ediyor;sonuç ne olursa olsun. Asıl sorun bizim olaya bakış açımız… Her olayda olduğu gibi bunda da objektif değerlendirmeyi bir kenara bırakarak ; duygusallık için de milliyetçi etki ile tepkiler verdik. Ve Mesut Özil’u hak etmeyeceği hakaretlere maruz bıraktık. Mesut Özil sadece sportif anlamda seçim yapmıştır,herkesin buna saygı göstermesi lazım. Bu olayın sonuçlarının sağ duyu için de değerlendirerek analiz etmekte yarar olduğu kanısındayım.

Birincisi, 2008 Avrupa Şampiyonasının tercihlerinin etkisi hala devam etmektedir. İkincisi, Mesut Özil tercihi Almanya’da veya diğer ülkelerde yaşayan Türkiye kökenli futbolcuların bakış açıların da değişimlere neden olmuştur . Üçüncüsü bizim alehimimize kırılma süreci yaşanmaktadır. Son olarak da sayın Terim’in bu olayın arkasından Milli takımda oynamak için onurlu futbolculardan bahsetmesini talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Mesut Özil  Alman Milli takımı için de ,Werder Bremen için de onurlu bir futbolcudur,üst düzey yetenekleri olan kaliteli bir futbolcudur. İnanıyorum ki onun Avrupa da ki başarıları bizler için gurur kaynağı olacaktır. Eğer tavırlarımızdaki duygusallıklar devam ederse diğer yetişen oyuncular için ‘sendrom’ vesilesi olacak tehlikeyi unutmamakta yarar olduğu kanısındayım.

Müslüm Gülhan, 13 Şubat 2009 Birgün Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu