DünyaHaber

‘Başkan’ Obama’nın konuşması

ABD Başkanı Barack Obama bu sıfatla yaptığı ilk konuşmada, Amerikalılara içinde bulunulan belirsizlik ortamından çıkışın mümkün olduğu konusunda umut telkin etmeye çalıştı.

Sözlerine “Bugün burada bizi bekleyen görevin muazzamlığı dolayısıyla tevazuuyla, güveniniz için minnettarlıkla, atalarımızın fedakârlığının bilincinde olarak karşınızdayım.” diye başlayan Obama’nın yaklaşık 20 dakika süren konuşmasında dikkat çeken bazı noktalar şunlar oldu:

44 Amerikalı şimdiye dek başkanlık yeminini etti. Bu sözler refah dalgalarının büyüdüğü barışın sularının durgun olduğu dönemlerde edildiği gibi, çoğu kez de karanlık bulutların toplandığı, fırtınaların koptuğu dönemlerin ortasında tekrarlandı. Bu dönemlerde Amerika sadece yüksek makamlardakilerin beceri ve vizyonlarıyla değil, biz halk olarak bizden öncekilerin ideallerine ve ülkemizi kuran belgelere sadık kaldığımız için yoluna devam etti.

Bu hep böyle oldu. Amerikalıların bu nesli için de böyle olmalı…

Şu anda bir krizin tam ortasında olduğumuz artık iyice anlaşıldı. Ulusumuz şiddet ve nefret dolu yaygın bir şebekeye karşı savaşta. Ekonomimiz, kimilerinin hırs ve sorumsuzluğu sonucu olduğu kadar bizlerin topluca zor kararlar alıp ulusumuzu yeni bir devre hazırlamayı başaramamış olmamız nedeniyle fena halde zayıflamış durumda. Evler kaybedildi, işler yitirildi, işyerleri kepenk kapattı. Sağlık sistemimiz çok pahalı, okullarımız çok fazla kişiyi yarı yolda bırakıyor ve her yeni gün, enerjiyi kullanma biçimimizin hasımlarımızı güçlendirip gezegenimizi tehdit ettiğine dair yeni kanıtlarla karşılaşıyoruz.

Bugün karşı karşıya olduğumuz güçlükler somut, ciddi ve sayıca çok diyorum. Kolayca ya da kısa zamanda aşılmayacaklar. Ama şunu bil ki Amerika: Aşılacaklar.”.

Bugün korkudansa umudu, çatışma ve anlaşmazlıktansa amaç birliğini tercih ettiğimiz için burada toplandık. Ülkemizin büyüklüğünü teyit ederken, büyüklüğün asla verilmiş bir nitelik olmadığını anlıyoruz: Büyüklük hak edilmeli.

(Bizden öncekiler) Amerika’yı bireysel hırsların toplamından daha büyük bir şey, soy, servet ya da hizip farklarından daha mühim bir şey olarak gördüler.

Bizlerin bugün sürdürmemiz gerek yolculuk bu. Hala Dünya yüzündeki en müreffeh en güçlü ülkeyiz. İşçilerimiz krizin başladığı döneme göre daha az verimli değil. Zihinlerimiz daha az yaratıcı değil. Mal ve hizmetlerimize duyulan ihtiyaç geçen hafta geçen ay geçen yıl olduğundan daha az değil. Kapasitemizden bir şey yitirmiş değiliz.
Ancak hiç bir şey yapmadan durma, dar çıkarları koruma, nahoş kararları erteleme vakti şüphesiz geride kaldı. Bugünden itibaren kendimizi toplayıp, silkelenip, Amerika’yı yeniden kurma işine tekrar başlamamız gerekiyor.

Unutmayın ki önceki nesiller faşizm ve komünizmi yalnız füze ve tanklarla değil sağlam ittifaklar ve tutarlı kanaatlerle yenilgiye uğrattılar. Sadece kuvvetin bizi koruyamayacağını, bize her şeyi dilediğimizce yapma hakkı vermediğini anlıyorlardı. Buna karşılık kuvvetimizin ihtiyatlı kullanıldığında büyüdüğünü; güvenliğimizin davamızın haklılığından, örnek teşkil etmemizden, alçakgönüllülük ve itidalin ortamları yumuşatmasından kaynaklandığını biliyorlardı.

Bizler bu mirasın bekçisiyiz. Bir kez daha bu ilkeler kılavuzluğunda uluslar arasında daha da büyük işbirliği ve anlayış gerektiren yeni tehditleri göğüsleyebiliriz. Irak’ı halkına bırakma sürecine sorumlu bir şekilde başlayacak, Afganistan’da büyük emeklerle kazanılan barışı güçlendireceğiz. Eski dostlarımız ve eskiden hasmımız olanlarla, nükleer tehdidi gidermek ve gezegenimizin ısınması tehlikesini bertaraf etmek için dur durak bilmeden çalışacağız.

Yaşam biçimimiz için özür dilemeyecek, bunu savunmaktan yılmayacağız. Amaçlarına korku saçıp masumları katlederek ulaşmak isteyenlere şunu söylüyoruz: Ruhumuz artık daha da güçlü ve yıkılmaz. Biz sizden daha kalıcıyız ve sizi yenilgiye uğratacağız.

Biz, Hıristiyan ve Müslümanlardan Yahudi ve Hindulardan ve inancı olmayanlardan oluşan bir ulusuz. Dünyadaki her dil ve kültürle şekilleniyoruz.

Müslüman âlemine sesleniyoruz: Biz karşılıklı çıkarlara ve karşılıklı saygıya dayalı yeni bir yol arıyoruz. Nifak tohumları ekmeye çalışan, toplumlarının sorunlarından Batı’yı sorumlu tutan liderlere sesleniyoruz: Halkınızın sizi neyi yıkacağınız değil, neyi inşa edebileceğiniz üzerinden değerlendireceğini bilin. İktidara yolsuzlukla ve aldatmacayla; muhalefetin susturulmasıyla sarılanlara sesleniyoruz: tarihin yanlış safında olduğunuzu; ancak yumruğunuzu açarsanız, bizim de size elimizi uzatacağımızı bilin.

Karşı karşıya olduğumuz zorluklar yeni olabilir. Ama bunları aşmak için elimizdeki gereçler eski… Başarımızın dayandığı değerler; sıkı çalışma ve dürüstlük, cesaret ve adil mücadele hoşgörü ve merak, sadakat ve yurtseverlik gibi ilkeler, eski. Bu ilkeler hakiki.

Özgürlük ve inancımızın özü de bu. İşte bu nedenle her ırk ve dinden erkek kadın ve çocuk bu muazzam yerdeki kutlamaya katılabiliyor; bu yüzden 60 yıldan az zaman önce, babası buralarda bir restoranda yemek yeme imkânı bulamayacak bir kişi, şimdi en kutsal yemini etmek üzere karşınızda duruyor.

Umut ve erdemle bir kez daha dondurucu akıntılara meydan okuyup, karşımıza çıkabilecek fırtınalara dayanalım.

Çocuklarımızın çocuklarına, sınandığımızda bu yolculuğun sona ermesine izin vermediğimiz, geri dönmediğimiz, sendelemediğimiz; gözümüz ufukta, Tanrı’nın inayeti üzerimizde; büyük bir hediye olan özgürlüğü, güvenle gelecek nesillere aktardığımız anlatılsın…

Gözlemcilerin dikkatini 2004 yılındaki Demokrat Parti Kongresi’nde yaptığı bir konuşmayla çeken ve güçlü bir belagat sahibi olduğu her fırsatta vurgulanan Obama için, iktidarına akıllarda kalacak bir performansla başlamanın önem taşıdığı belirtiliyor.

Obama’nın yapacağı konuşma için hazırlıklar haftalar öncesinden başladı.

Milyonlarca Amerikalının iş ve evlerini kaybetme korkusu yaşadığı, ordunun iki ayrı savaşı sürdürdüğü bir ortamda konuşmadan beklentiler yüksekti. Obama tüm bu unsurlara özenle değindi.

Ancak Irak’tan çekilme gibi bir kaç istisna hariç, Başkan Obama beklendiği üzere belirli somut hedeflerden çok genel bir vizyona değindi.

Danışmanları, ülkenin ilk siyah başkanının esin kaynağı olması için geçmişte başkanların yaptığı konuşmaları okuduğunu söylüyor.

BAŞKANLIK YEMİNİ
800 left quote Birleşik Devletler başkanlığı görevini sadaketle icra edeceğime ve elimden geldiğince iyi şekilde Birleşik Devletler Anayasası’nı koruyacağıma, kollayacağıma ve savunacağıma yemin ederim. (Tanrı yardımcım olsun.)
800 right quote

Başkanlık töreni için kendisi gibi İllinois’den siyasete giren Abraham Lincoln ile sembolik paralellikler çizmeye gayret eden Obama, geçtiğimiz günlerde USA Today gazetesine Lincoln’ın konuşmasını da çok beğendiğinden söz etmişti.

Obama’nın konuşması üzerinde çalışan ekip de genç üyeleri ile dikkat çekiyor.

Kasım ayından bu yana konuşmanın çatısını kuran ekipte, kampanya süresince pek çok konuşmasını hazırlayan 27 yaşındaki Jon Favreau ve Obama’nın danışmanı David Axelrod öne çıkıyor.

Ekibin geçen ay süresince sık sık Obama ile taslaklar üzerinden geçtiği belirtiliyor.

Axelrod, Obama’nın yemin eder etmez yeni kararnamelere imza atarak işe koyulacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu