DünyaKonuşamayanlar

Blackwater Worldwide mensupları beraat etti!

The Washington Post haberine göre iki yıl önce Bağdat’daki 17 Iraklı sivili öldürmekle suçlanan Blackwater Worldwide güvenlik kurumu mensubu 5 kişi ABD’deki Federal Mahkeme tarafından suçsuz bulundu.

Savcılığın ortaya koyduğu ve 17 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı olayda güvenlik güçlerinin hiçbir tehdit altında olmadan başlattıkları saldırı için hakim Ricardo M. Urbina beraat kararı verdi.

The Washington Post gazetesinde Cuma günü çıkan habere göre hakim Urbina savcılığın ve iddia sahiplerinin güvenlik güçlerinin saldırı sonrasındaki ifadelerine kanunsuz bir şekilde ulaşıldığından hareketle davayı reddetti.

Söz konusu ifadelerin mahkemede güvenlik güçlerinin aleyhine kullanılmayacağı belirtilerek alındığını belirten hakim, savcılığın davayı bu ifadelere dayandıramayacağını vurguladı.

Blackwater’da çalışan 5 güvenlik görevlisi -altıncısı suçunu itiraf etmişti- Aralık 2008’de adam öldürmek ve silahsız sivil halkın üzerine ateş açmak suçlarından dolayı savcılık tarafından suçlanmıştı.

The Washington Post haberi bunu diyor… Ama acaba Irak ev ABD’li kişilerin yerleri değişmiş olsaydı Federal Mahkeme Hakimi Ricardo M. Urbina yine aynı kararı vercekmiydi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu