DünyaHaberKüba

Chavez Obama’dan teröristlerin iadesini istiyor !

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Cuma günü ABD’den terörist Luis Posada Carriles ile “El Caracazo” diye bilinen kanlı olayları provoke eden eski Devlet Başkanı Carlos Andres Perez’in iade edilmesi talebini yineledi.

Chavez, ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın Venezuela adaletinden kaçan ve 1976’da bir Küba uçağının havada infilak etmesiyle 73 kişinin ölümünden sorumlu olan Posada Carriles’i teslim etmesi gerektiğini ifade etti.

Bir televizyon programına yaptığı telefon bağlantısında Chavez, Venezuela adaleti tarafından aranıyor olan ancak ABD’de devlet tarafından korunan eski Devlet Başkanı Carlos Andres Perez’in teslim edilmesini savundu.

Chavez, eski Devlet Başkanı Perez’in uygulamaya koyduğu ekonomik önlemlere karşı halkın El Caracazo diye adlandırılan isyana kalkışması sonrasında 27 Mart 1989’da başlayan baskıları hatırlattı.

Bir ay öncesine kadar, El Caracazo’dan sorumlu olanlar eski Devlet Başkanı örneğindeki gibi mahkemeye çıkarılamamıştı.

Chavez’in görüşüne göre, 27 Şubat 1989 olayları ülkedeki değişimin gerekliliğini göstererek ülkeyi 4 Şubat 1992’deki bir grup devlet görevlisi ve askerin liderliğindeki sivil-askeri kalkışmaya sürüklemişti.

Venezuela Devlet Başkanı ayrıca, ABD hükümetinin Venezuela ve diğer ülkeleri insan haklarını ihlal etmekle suçlayan bir raporu düzeltmesini istedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu