DünyaHaberKüba

Fransa Avrupa Parlementosu’nu kınadı

Fransız kuruluşlar ve ülkenin önde gelen isimleri Avrupa Parlementosu'nun Küba karşıtı tutumunu kınadı.

 

Fransa, birliğin ABD’den bağımsız hareket edemeyen bir “staratejik yeteneksizliğe” sahip olduğunu ifade etti.

Sol yapılardan Gaullista Ulusal Grup temsilcisi Gilles Bachelier yaptığı açıklamada Küba Ulusal Meclisi’nin AP aleyhindeki deklerasyonuna destek verdiğini ve AP’nin tutumu şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

Gilles Bachelier sözlerinin devamında “AP ABD’ye teslim olduğunu göstermiş ve ABD hükümetinden bağımsız bir diplomasinin olanaksız olduğunu kanıtlamıştır” dedi.

CubaSiProvence Derneği de AP kararına karşı yaptığı açıklamada kimsenin adada bir değişiklik isteyecek yüzünün olamayacağını söyledi.

Küba Hareketiyle Dayanışma üyesi Jacqueline Roussie İspanya Devlet Başkanı Jose Luis Zapatero, Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy ve bazı siyasi liderlere konuyla ilgili açık bir mektup gönderdi.

Çeşitli internet sitelerinde yayınlanan mektupta Roussie AP’nin Küba karşıtı aldığı kınama kararını reddetti ve AP’yi Honduras’ta darbe karşısındaki sessizliği ve bazı Avrupa ülkelerinin Afganistan savaşındaki varlığını açıklamaya davet etti. Roussie ayrıca Fransız hapishanelerinde meydana gelen ve medyanın duyurmadığı çok sayıdaki açlık grevinden ve intiharlardan da bahsetti. Küba dostu Roussie ayrıca Küba’nın depremden sonra Haitililere yardım eden ilk ülke olduğunu çünkü Küba’nın depremden önce de orada olduğunu belirtti ve bunların Fransa medyasında yer almadığını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu