Dünya

‘İslam’la savaş yok’

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama TBMM’de yaptığı konuşmada, ülkesinin İslam’la savaşmadığını, asla da savaşmayacağını söyledi.

Barack Obama; G-20, NATO ve AB-ABD zirveleri sonrası, Türkiye’ye giderek bir mesaj verdiğini belirtti.

Kendisine, gezisini Ankara ve İstanbul’da sürdürmeyi bir mesaj vermek için yapıp yapmadığını soranların olduğunu belirten Obama, ”Buna cevabım çok kolay; Evet…” dedi.

ABD Başkanı, ABD ve İslam dünyası arasında daha fazla işbirliği çağrısı yaptı, El Kaide’nin yenilgiye uğratılmasının yolunun bu olduğunu söyledi.

Barack Obama, 26 dakika süren konuşmasında, ülkesinin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine tam ve güçlü desteğini yineledi.

İlgili Makaleler

Obama, Türkiye’nin çok önemli bir müttefik ve Avrupa’nın da önemli bir parçası olduğunu belirtti.

ABD Başkanı, “Türkiye, Avrupa’ya, Boğaz üzerindeki iki köprüden fazlasıyla bağlıdır. Farklı etnik gruplar, gelenekler, inançlar Avrupa’nı kazancıdır; tüm bunlar Avrupa’yı zayıflatmaz. Türkiye’nin AB üyeliği de bir kez daha Avrupa’yı genişletecek ve Avrupa’nı temellerini güçlendirecektir” dedi.

Barack Obama, Türkiye’de ifade özgürlüğü konusunda ilerleme sağlandığını söyledi ancak Ankara’ya reformları hızlandırma çağrısı yaptı.

‘Atatürk’ün mirası, canlı ve laik demokrasi’

ABD Başkanı, Atatürk’ün bıraktığı en büyük mirasın, Türkiye’nin canlı ve laik demokrasisi olduğunu belirterek, ”Ve bu Meclis de bugün bunun devamını sağlamaktadır” dedi.

Anıtkabir’den çok etkilendiğini vurgulayan Obama, ”Atatürk, tarihin şeklini değiştiren bir liderdir. Ama Atatürk’ün yaşamına ait en büyük anıt, hiçbir şekilde taştan ya da mermerden inşa edilemez. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, Türkiye’nin canlı, laik demokrasisidir. Ve bu Meclis de bugün bunun devamını sağlamaktadır.”

Barack Obama, Türkiye’yle her konuda aynı görüşü paylaşmadıklarını, bunun tüm ülkeler arasındaki tüm iki ilişkiler için geçerli olduğunu da belirten

Barack Obama, “Ancak son 60 yılda, birçok güçlük karşısında birlikte hareket ettik. İttifakımızın gücü ve dostluğumuzun sürmesi sayesinde, ABD ve Türkiye daha güçlüdür, dünya da daha güvenlidir.” diye konuştu.

ABD Başkanı, TBMM’deki konuşmasında çeşitli uluslararası sorunlara da değindi.

Barack Obama, ülkesinin İsrail ve Filistin devletlerinin barış ve güvenlik içinde yanyana yaşamasına destek verdiğini söyledi.

Obama, İran’ın da, nükleer silah sahibi olmakla, halkına daha iyi bir gelecek sunmak arasında tercih yapması gerektiğini belirtti.

Barack Obama, Türkiye’deki temasları kapsamında, Ankara’da Anıtkabir’i ziyareti ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü.

Obama konuşmasından önce ise Meclis Başkanı Köksal Toptan ve Meclis’te grubu bulunan partilerin liderleriyle görüştü.

‘İsrail-Suriye görüşmelerinin sürmesi faydalı’

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Ankara’daki temasları kapsamında son olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi.

Barack Obama’nın görüşmede, ”İsrail ve Suriye arasındaki barış görüşmelerine yönelik çabaların devam etmesinin, Ortadoğu barışı için çok faydalı olacağını” söylediği bildirildi.

Obama ayrıca, Türkiye’ye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’un NATO Genel Sekreter olmasını kabulü karşılığı verilen sözlerin gerçekleşmesi için özel olarak çaba sarf edeceğini söyledi.

ABD Başkanı, Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sonrası, Ankara’dan ayrılarak İstanbul’a gitti.

Ermenistan ve Türkiye bakanlarıyla üçlü görüşme

Burada Ermenistan ve Türkiye dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Obama, Amerikalı yetkililere göre, taraflara ilişkilerin bir an evvel normalleştirilmesi mesajını verdi.

Obama daha erken saatlerdeki açıklamalarda da yürütülen müzakerelerin uzun zamana dayanan sorunların çözümünde olumlu adımlar olduğunu ve sonuç getirebileceğine inandığını söylemişti.

Obama burada ayrıca Medeniyetler İttifakı Forumu çerçevesinde verilecek resmi akşam yemeğine katılacak.

Yarın çeşitli tarihi ve kültürel yerleri ziyaret edecek ABD Başkanı’nın yarın akşam ülkesine dönmek üzere İstanbul’dan ayrılması öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu