DünyaHaberKüba

Raul Castro’dan Obama’ya sert eleştiri

Küba Devlet başkanı Raul Castro, ABD Başkanı Barack Obama’ya sert eleştirilerde bulundu.

Obama yönetiminde ABD’nin Küba’ya karşı tutumunda bir değişiklik olmadığını söyleyen Raul Castro, “düşman”ın etkisini aynen sürdürdüğünü savundu.

Küba parlamentosuna hitap eden Raul Castro, Obama’yı Küba’daki muhaliflere cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik aletler vermek üzere Amerikalı bir hükümet yetkilisini adaya göndermekle de suçladı.

Washington iki hafta önce gözaltına alınan bu yetkilinin kim olduğu hakkında bir açıklamada bulunmadı. Raul Castro, ayrıca, Washington’un Kübalı muhaliflere destek vermek için 55 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını da ileri sürdü.

Küba Lideri Raul Castro, “Küba’ya karşı saldırgan politikalar yerinde duruyor; ABD hükümeti devrimi yok etme ve sosyal ve ekonomik rejimimizi değiştirme hedeflerinden vazgeçmedi.” şeklinde konuştu.

ABD’nin uluslararası toplumu Küba’da baskının arttığına ikna etmek amacıyla aylardır bir diplomasi kampanyası yürüttüğünü söyleyen Raul Castro, Washington’un bu niyetle muhalefeti kışkırttığını ve sokak gösterileri örgütlediğini de savundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu