hT2'yi takip et !

Google+

Küba Devrimin 50.yılını kutluyor

03 Ocak 2009  |  03:05  |  
Yazı büyüklüğü: 

Küba Devrimi 50. Yıl Kutlamaları

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Başbakanı Wen Jiabao Küba hükümetini ve halkını Küba Devrimi’nin 50. yıl dönümü’nde kutladı.

Hu Jintao, Fidel Castro’ya gönderdiği mesajında Hu, Küba’da devrimin zaferinin ülkeye bağımsızlık getirdiğini hatırlattı.

Çinli lider, Fidel’in Küba halkının bağımsız bir devlete ve ulusal onura sahip olduğunu ekonomik ve sosyal gelişimde önemli mesafe kaydettiğini ve Çin’in dahil olduğu ülkeler topluluğunun saygı ve takdirini kazandığını belirtti.

Mesajda, “Küba ve Çin arasındaki dostluk farklı alanlardaki karşılıklı verimli işbirliği adımları ile büyük gelişme kaydetmiş, iki halk arasındaki tarihsel dostluk sıcaklığını korumuştur.
Küba Devrimi 50. Yıl Kutlamaları

Çin, Küba ile elele daha da ileri giderek daha derin işbirliği tesis etmek ve dostluğu daha üst seviyelere getirmek istemektedir” denildi.

Hu and Wen, Küba Devlet Konseyi Başkanı Raul Castro’ya ortak mesajlarında, 20. Yüzyılın ikinci yarısında Küba hükümeti ve halkının değişen bir dünyanın güçlükleri ile yüzyüze geldiğini,

ülkelerinin şartlarına uygun olan yeni bir kalkınma yolu keşfederek Çin’in takdirle karşıladığı ekonomik ve sosyal başarılara imza attığını söylediler.

Mesajda, “Çin ve Küba’nın diplomatik ilişkileri tesis ettiği 48 yıl öncesinden bu yana karşılıklı çabalarla politika, ticaret, kültür, eğitim, kamu sağlığı, bilim ve teknoloji alanlarında her iki tarafın da yararına verimli başarılar elde edildi” denildi.

Mesajda, iki ülke arasındaki dostane işbirliğinin her iki ülkenin ve halkın temel çıkarlarına uygun düştüğü;
dünya barışına, istikrarına ve kalkınmasına katkıda bulunduğu ifade edildi.

Mesaj Çin’in Küba ile ilişkileri daha fazla sağlamlaştırmak ve derinleştirmek istediği belirtilerek sonlandırıldı.

Kutlamalar Türkiye’de

Küba Milli Günü ve Küba Devriminin 50.Yıldönümü vesilesi ile Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Bay Ernesto Gómez Abascal’ın da katılacağı kutlamalar Ocak ayının 2 haftasında Türkiye’de de yapılacak.

Okuyucu mesajları

#1  Metin yazdı. | Tarih: Ocak 2nd, 2009 | Zaman: 19:08

viva cuba

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: Fidel Castro, Hu Jintao, Küba, Küba Çin, Küba Devrim Kutlamaları, Küba Devrimi, Wen Jiabao,

BENZER HABERLER

hT2'yi takip et !