DünyaHaberKüba

Alman Parlamentosu’ndan Küba’ya övgü

Almanya Parlamentosu Haiti’ye yapılan Küba yardımlarının önemini vurguladı..

 Almanya Parlamentosuna bağlı Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Komitesi bünyesinde düzenlene toplantıya katılan uluslararası uzmanlar deprem felaketi yaşayan Haiti’de Kübalı doktorların oynadığı önemli role vurgu yaptılar.

Uluslarası uzmanların yeraldığı toplantıda söz alan Haitili yönetmen Claudette Coulanges;
“Kübalılar Haiti’de kimsenin yapmadığını yapıyor. Şehir merkezlerinden çok uzakta yaşayan insanlara gidiyor ve onlara ücretsiz sağlık hizmeti sunuyorlar.” diye söz alarak depremden sonra  Küba’nın felaket altındaki Haiti’de ki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Dr. Mirta Roses, PAHO ( Pan American Sağlık Organizasyonu) Directorü, Kübalı sağlık personelleriyle La Paz University Hastanesinde konuşurken
Alman Parlamentosu'ndan Küba'ya övgü 2

Uzmanlar Alman hükümetine ilettikleri talepte Norveç hükümetinin izlediği yolun izlenerek kendi ulusal ekiplerini bölgeye göntermektense bölge halkıyla daha yakın temas kurabilen Küba ekiplerinin desteklenmesini savundular.

Merkezi Oslo’da bulunan Barış Araştırma Merkezine bağlı uzman Wenche Hauge Haiti’deki örgütlerin ve yardım ekiplerinin sayısının azaltılarak sadeleştirilmesi gerektiğini belirterek;

“Avrupa ülkeleri Haiti’ye daha fazla personel göndermektense bölgedeki Latin Amerikalı yardım kuruluşlarına destek vermeliler. Küba ve Brezilya bu konuda öne çıkan ülkeler.

Haiti’nin karşı karşıya kaldığı insanlık dramının aşılmasında bu ülkelerin çok büyük destekleri bulunuyor.” dedi.

Uzmanların önerisi Sosyalist Parti tarafından parlamentonun onayına sunulsa da öneri iktidar partisinin yanısıra muhafazakar ve liberal siyasi partiler tarafından reddedildi.

Berlin, 26 Mart 2010

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu