Dünya

Ankara’da Obama protestoları: “Obama go home”

ABD Başkanı Obama’nın Türkiye’ye gelişi protesto ediliyor. “Emperyalizme, NATO’ya, Obama’ya ve planlarına hayır” diyen muhalefet güçleri, bugün Ankara’da Obama’nın gelişini bir eylemle protesto ettiler. Türkiye ve Ortadoğu halklarının geleceği ve çıkarları için değil, emperyalizmin kendi çıkarları için yapılan bu ziyaretin tüm bölge halkları tarafından onaylanmadığının vurgulandığı eylemde “Obama defol” denildi. Diğer bir eylemde ise Meclise yürümek isteyen ÖDP’liler polisin saldırısıyla göz altına alındılar.

“Obama go home”

Bugün saat 12.30’da Sakarya’da toplanan KESK Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası, TMMOB İKK, Ankara Halkevleri, İHD, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Birlik ve Dayanışma Derneği, Demokratik Haklar Federasyonu, ESP, Halk Cephesi, Gençlik Muhalefeti, DTP, EMEP, ÖDP, Sosyalist Parti, SDP ve TKP bileşenlerinden oluşan yaklaşık 500 kişi Oabama’nın Türkiye’ye ve Ankara’ya gelişini protesto eden bir ortak basın açıklaması yaptılar. “Yanki Go Home”, “Emperyalistler, işbirlikçiler yenilecek direnen halklar kazanacak”, “ABD defol bağımsız Türkiye”, “NATO’ya hayır, üsler kapansın”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Zafer direnen halkların olacak” sloganları atılan eylemde basın açıklamasını KESK Şubeler platformu adına Satı Burunucu Çalı yaptı.

“Emperyalizmin temsilcilerini istemiyoruz”

Çalı tarafından yapılan ortak açıklamada, 4-5 Nisan’da toplanan NATO Zirvesi ve Obama’nın başkanlığıyla başlayan ABD’nin saldırgan yüzünün yenilenme girişimi, İsrail-Türkiye ilişkilerinin yeniden biçimlendirilmesi ve Arap ülkeleri ile ilişkilerde emperyalist çıkarlar doğrultusunda Türkiye’nin taşeronluğunun sürdürülmesinin bu gezinin aslı hedefleri olduğu vurgulandı. Kürt sorunu, Kafkaslardaki değişim, üslerin yeni stratejik durumu ve Irak ve Afganistan’daki yani dönemin konuşulduğu bu gezide emperyalizmin yeniden etkili bir güç olma planlarının yapıldığı belirtilirken, hakların kan ve gözyaşı içersinde yok edilmeye çalışılacağı ifade edildi. Açıklamanın sonunda “eşitlikçi, özgür, bağımsız, kardeşçe yaşanabilen bir ülkenin mücadelesini verenlerin ABD emperyalizmini ve onun temsilcilerini ve Obama’yı ülkelerinde istemedikleri” bir kez daha hatırlatıldı.

Meclise yürümek isteyen ÖDP’liler gözaltına alındı

Sakarya Caddesi’ndeki eylem sonrasında Meclis’e yürümek isteyen 21 kişilik ÖDP’li grup polis tarafından engellendi. Akay Caddesi’nden pankart açarak yürümek isteyen gruba polis saldırdı. 21 kişi polisin saldırısı sonrasında gözaltına alındı.

ÖDP, gözaltıları protesto etti

Bugün saat 18.30’da Yüksel Caddesi’nde toplanan ÖDP’liler Obama’nın gelişini protesto etmek isteyen 21 ÖDP’linin dövülerek gözaltına alınışını kınayarak serbest bırakılmalarını istediler. ÖDP’nin basın açıklamasına, Ankara muhalefeti de destek verdi.

ÖDP Ankara İl Örgütü adına bir açıklama yapan Haydar İlker, gözaltına alın 21 kişinin elleri kelepçeli olmasına rağmen gözaltı aracında da saatlerce şiddete maruz kaldığını, yaralı 21 kişiye yönelik saldırının rapor için gidilen Adli Tıp Kurumu’nda da devam ettiği bilgisini aldıklarını ifade etti. 21 kişinin gözaltında tutulduğu Çankaya Merkez Karakolu önünde bekleyen arkadaşlarının da polis şiddetine maruz kaldığı bilgisini veren İlker, 06 A 62167 ve 06 A 62131 plakalı polis otobüslerinde yaşanan şiddet ve insan hakları ihlalinin peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Her fırsatta yenilenmeden ve değişimden bahseden Obama’nın Ortadoğu’da işgal ve savaş politikalarını sürdürmekte beis görmediğine dikkat çeken İlker, Türkiye ziyaretinin altında da Afganistan için daha fazla asker ve Irak için askeri geçiş hakkı taleplerinin olduğunun altını çizdi. İlker “ABD ne kadar kararlıysa biz de o kadar kararlıyız” diyerek halkların barış içinde yaşayacağı bir Ortadoğu ve dünya için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu