DünyaKübaMakaleler

Bakanlar Kurulu’nda sağlıklı bir değişim

Yürütme organının merkezindeki değişiklikler vesilesiyle vah vahlanan felaket tellalları var.

Bunların bazıları, “Fidel’in adamları”nın yerine “Raul’un adamları”nın nasıl geçtikleri söylentisini yayıyor ya da bunun hakkında konuşuyorlar.

Yerlerine yenileri atananların büyük bir kısmı zaten benim tarafımdan önerilmemişlerdi. Neredeyse istisnasız olarak, bulundukları makamlara Parti ve Devlet liderliğindeki diğer yoldaşlar tarafından önerilmişlerdi. Hiçbir zaman kendimi bu işe vakfetmedim.

İnsani mahareti ya da insan onurunu hiçbir zaman küçümsemedim.

İktidar yetkilerimi bir süre önce devrettiğim için bu yönde hiçbir kural bulunmamasına rağmen, yeni atanan bakanlar, benimle istişare ettiler. İlkelere bağlı yalnızca gerçek birer devrimci gibi hareket ediyorlardı.

Herhangi özel bir planla bağlantılı hiçbir adaletsizlik söz konusu değildir.

Söylentilerde, en çok etkilendikleri söylenen iki kişi, bunun karşısında tek bir söz bile söylemediler. Muhakkak ki bu, kişisel yüreksizliklerinden değildir. Farklı bir neden söz konusu… Bugüne kadar herhangi bir tür fedakârlık tecrübe etmedikleri için, iktidarın tatlı şerbeti içlerinde, böylesine yüz kızartıcı rolü oynamalarına yol açan duyguları uyardı. Dış düşman, umutlarını onlarla birlikte kurdu.

Gönlüm, dedikoduları, başlamak üzere olan Dünya Beyzbol Klasiği ile karıştırmaya razı değil. Beyzbolcularımızın birinci sınıf gençler ve “ya Vatan ya Ölüm” adamları olduklarını açık seçik ifade ettim.

Daha evvel de söylediğim gibi ya kalkanımızla ya tabutumuzla döneceğiz.

Zafer kazanmalıyız çünkü profesyonel sporcuların değil yalnızca özgür insanların yani hiç kimseye ait olmayanların bilebileceği bazı şeyleri nasıl bir araya getirebileceğimizi biliyoruz.

Dün öğleden sonra Leonel Fernández Dominik Cumhuriyeti’nden gelen fevkalade profesyonel beyzbol oyuncularının, doğdukları yerin ulusunu üzecek bu rekabette yer almak istemediklerini anlatıyordu.

Chavez hâlâ vurucuları ve atıcılarının bizim oyuncularımız tarafından neden mağlup edileceklerinin farkında değil.

Gücünü en iyi ABD ve Japon Ligleri’nden gelen profesyonellerle sınayacak olan Küba takımı bu yıl, üç yıl önce olduğundan hem daha güçlü hem de daha iyi talimli…

Pek çoğu, gençliklerine rağmen şimdiden duayen oldular. Takımdan hiç kimse, sağlık dışında bir nedenle, evinde oturmadı.

Başarının da yenilginin de tüm sorumluluğunu üstleniyorum. Zaferler hepimize ait; yenilgi ise hiçbir zaman öksüz kalmamalı.

Ya vatan ya ölüm! Üstesinden geleceğiz!

Fidel Castro Ruz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu