Politika

Rusya ve Venezuela Enerji Bakanları arasında Büyük Enerji Konsorsiyumu

Rusya ve Venezuela Enerji Bakanları arasında Cuma günü imzalanan sözleşme, ortak bir petrol ve doğalgaz konsorsiyumu kurulmasını öngörüyor.

Rusya Enerji Bakanı Serguei Shmatko, Oremburgo şehrinde yürütülen görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Rus-Venezuela ortak şirketinin Gazprom, Rosneft, Lukoil, TNK-BP ve Surgutneftgaz’dan oluşacağını açıkladı.

Rus bakan, Cuma günü Venezuelalı meslektaşı ile imzaladıkları sözleşme uyarınca iki tarafın, petrol ve doğalgaz başlıklarında ortaklığı düzenlemek için yeni bir hükümetler arası sözleşme hazırlamaya giriştiklerini açıkladı.

Üst düzey hükümetler arası komisyonun ise Ekim sonunda Karakas’ta toplanacağını ve ardından anlaşma taslağının iki ülkenin hükümetine sunulacağını ekledi.

Shmatko, öncelikle Venezuela’nın PDVSA Şirketi ile eşit koşullarda birleşecek olan Rus konsorsiyumunu düzenleyeceklerini söyledi. Gazprom projenin yürütücüsü olacak.

Cuma günü Venezuela Başkanı Hugo Chavez’in ziyareti sırasında PVDSA ile imzalanan sözleşme, iki ülke arasında işbirliğinin yanısıra bölgedeki Bolivya gibi başka ülkelerle de ortaklığın yolunu açıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu