DünyaGüncelPolitika

Chavez: Yargıcın suçlamalarını yasal bir zırvalık

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, yaptığı açıklamada sağcı grupların Chavez hükümetine yönelik suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Chavez iddiasına örnek olarak ise, İspanyol bir yargıç tarafından kendisine yönelik yapılan yasal olmayan kanıtlara ve temelsiz analizlere dayalı suçlamaları gösterdi.

Pazar günleri yazdığı Chavez’den Satırlar adlı köşesinde başkan, İspanyol yargıç Eloy Velasco, tarafından Venezuela’nın Bask örgütü ETA ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçler (FARC)’ a destek olmakla suçlandığını belirtti.

Chavez, Latin Amerika kıtasındaki ilerici hükümetlere yönelik bu şekilde yapılan temelsiz suçlamaların kuşkulu bir benzerlik taşıdığını yazarken, bu iddiaların tam olarak da, Amerika İnsan hakları mahkemesinin Venezuela’yı buna benzer şekilde suçladığı bir zamana denk gelmesinin dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Chavez, Velasco’nun suçlamalarının yazılır yazılmaz gazetecilere verilmesinin, bu suçlama dokümanının hukuki bir iddia belgesi olmaktan ziyade başın için hazırlanmış bir propaganda dokümanı olduğunu düşündürdüğünü söyledi.

Venezuela lideri bu suçlamanın bir geçerlilik taşımadağını ve ayrıca yargıcın asıl gayesinin temelsiz bir medya karalaması yoluyla Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararı gibi ülkede karışıklık yaratmaya dönük bir eylem olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu