Dünya

Honduras: Çatışma sertleşiyor, karşılıklı tehditler yükseliyor

Honduras’ta darbeci yönetimin sıkıyönetim ilan edip darbe karşıtı halk muhalefetine karşı şiddetin dozunu artırması kıtada gerilimi tırmandırıyor.

Darbeciler ve halk muhalefeti arasındaki çatışma şiddetlenirken, Brezilya’nın “darbeci hükümete yeter demenin zamanı geldi” şeklindeki açıklaması ve Venezüella’nın darbecilere daha fazla uluslararası baskı çağrısı nihai çatışmanın yaklaştığına işaret ediyor.

“Darbeci hükümete ‘yeter’ demenin zamanı geldi”

Amerika Devletleri Örgütü (OAS) Brezilya Büyükelçisi Ruy Casaes, “Honduras halkının şu an yaşamakta olduğu durumun kaygı verici olmayı sürdürdüğünü” belirtti ve “yeter” demenin zamanının geldiğini vurguladı. Casaes, “yasalara aykırı bir şekilde iktidarı alan ve hiçbir meşruluğu olmayan bu hükümetin iktidarda kalmaya devam etmesinin, diğer bölgelerde de sorun yaratacağı” ifade etti.

Casaes, darbecilerin çözüm yollarını tıkayarak, kamuoyunu oyalamak ve Kasım’da yapmayı planladıkları başkanlık seçimlerini meşrulaştırma şeklinde bir taktik izlediğinin farkında olduklarını ifade etti.

İlgili Makaleler

Casaes, ayrıca Brezilya Büyükelçiliği’nde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak ise, darbeci hükümetin Brezilya Büyükelçiliği’nin Zelaya’nın Honduras’a girişinde rolü olduğuna ilişkin yakıştırmalarının tamamen yalan olduğunu, Zelaya’nın ülkesine girdikten sonra Brezilya Büyükelçiliği’ne misafir edilmek amacıyla başvurduğunu belirtti. Brezilya’nın tavrının ise yasal bir devlet başkanının bu talebi karşısında başka türlü olamayacağını vurguladı.

Manuel Zelaya, 28 Haziran’da bir askeri darbe ile sürgüne gönderilmiş ancak tüm engellemelere rağmen 22 Eylül’de ülkesine gizlice geri dönerek Brezilya Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Brezilya devlet başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da “eğer darbeciler büyükelçiliğe girerlerse bütün uluslararası diplomatik normları ihlal etmiş olurlar” demişti.

Venezüella: Darbecilere daha fazla baskı yapılmalı!
OAS Venezüella Büyükelçisi Roy Chaderton, Pazartesi yaptığı açıklamada darbenin üzerinden üç ay geçmesine rağmen OAS’ın bu ülkedeki gelişmeler karşısında yavaş hareket ettiğini belirtti. OAS Olağanüstü Konsey Toplantısı’nda söz alan Chaderton, darbeci başkan Roberto Micheletti’nin aralarında ifade, toplantı ve bir araya gelme özgürlüklerinin de olduğu beş anayasal hakkı sınırlaması ile ilgili olarak OAS’ın “yavaş ve kahvaltı sonrası siesta uyuşukluğu içerisinde” yanıt verdiğini belirtti.

Chaderton, öte yandan darbeci hükümeti destekleyen ve iktidardaki barbarların komplolarını hayata geçirmelerini sağlayan medya terörüne de dikkat çekti. Honduraslı Canal 36 ve Radyo Globo’nun kapatılmasına karşın Fox News, CNN İspanyolca ve İngilizce gibi ABD kaynaklı kanalların darbeci Micheletti’yi geçici başkan (Kasım seçimlerine dair bir dezenformasyon) ve Zelaya’yı da devrik başkan olarak tanımladıklarını vurguladı.

Chaderton, konuşmasında darbecilerin Manuel Zelaya’nın bir haftadan beri bulunduğu Brezilya Büyükelçiliği’ne yönelik zehirli gazla yaptıkları saldırıdan dolayı 17 yaşındaki üniversite öğrencisi Wendy Avila’nın öldüğünü belirterek durumun ciddiyetinin altını çizdi. Venezüellalı OAS büyükelçisi, darbe sonrası Honduras’ta pek çok faili meçhul cinayet ve kayıplar olduğunu vurguladı.

Chaderton, “darbeci Micheletti hükümeti, anayasal hakları 45 günlüğüne yasaklamasının gerekçesini seçim kampanyası olarak ortaya koyup bunu bizim kabul etmemizi beklemektedir” diyerek darbeci Micheletti’nin bir diğer komplosunun altını çizdi. Chaderton, konuşmasını uluslararası kamuoyuna Honduras’a daha fazla baskı yapmasının son derece gerekli olduğu mesajını ileterek tamamladı.

Kıtasal Bolivarcı Koordinasyon: “Honduras’taki isyan iktidara yürüyor”
Kıtadaki uluslararası sol hareketin önemli bileşenlerinden Kıtasal Bolivarcı Koordinasyon (CCB) da, semtlerden başlayarak büyük bir isyancı hareket yaratan Honduras halkıyla dayanışma çağrısında bulundu.

Halk muhalefetine ve bağımsız medyaya yönelik saldırıları kınayan CCB, bir dayanışma eylemi çağrısı yayınladı: “Darbeci hükümete karşı tepkimizi toplu bir şekilde göstermek, demokratik bir şekilde seçtikleri başkan Zelaya’yı eski görevine döndürmek ve darbecileri ülkelerinden kovmak için semtlerden yükseltilen isyancı harekete ve halk direnişine desteğimizi sunarak dayanışma amaçlı için bir eylem yapma çağrısında bulunuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu