DünyaEkonomi

Kriz yabancı şirketleri de etkiliyor !

BMW, 1000 işçiyi işten çıkaracak

Alman otomotiv şirketi BMW, bu yıl daha öncekilere ilaveten 1000 personeli daha işten çıkaracağını açıkladı.

BMW üst yöneticisi Norbert Reithofer, Cenevre Oto Fuarında gazetecilere, istihdamda daha fazla kesintiye gitmenin 2009 yılında piyasa koşullarına bağlı olacağını söyleyerek, ”2009 bizim endüstrimiz için çok zor bir yıl olacak” dedi.

Almanya ve ABD’deki son verilerin ocak ayında düşen satışların şubat ayında da devam edeceğini ya da daha da kötüleşeceğini gösterdiğini ifade eden Reithofer, ”neşelenmek için bir sebep görmüyorum” diye konuştu.

Otomotiv sektöründe düzelmenin muhtemelen 2010 yılında yavaşça başlayacağını söyleyen Reithofer, ”BMW tek başına yaşamını sürdürmek için yeteri kadar güçlü, ancak bu diğer otomotiv üreticileriyle işbirliğini engellemedi. Şirketimizin ticari bağımsızlığı bizim en büyük varlığımız” dedi.

BMW, geçen yıl sonu itibarıyla 100 bin kişiyi istihdam ediyordu.

Vodafone 500 kişiyi çıkarıyor

İngiliz cep telefonu şirketi İngiltere’de 500 personeli işten çıkarıyor.

Gelirleri bakımından dünyanın en büyük cep telefonu şirketi olan Vodafone yaptığı açıklamada, daha önce açıkladığı maliyeti kısma planı kapsamında, İngiltere’deki çalışma gücünün yaklaşık yüzde 5’ine denk düşen 500 personelin işten çıkarılacağını bildirdi. Vodafone’un İngiltere’de 10 bin çalışanı bulunuyor.

Şirket geçen yıl Kasım ayında dünya çapındaki faaliyetlerinin maliyetini, 2011 yılına kadar yılda 1.56 milyar dolar azaltmayı planladığını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu