Bizim KöşemizDünya

Küresel Isınma Nedenleri

Konya’dan emekli bir öğretmen olan Rahim Demirbaş adlı bir okuyucumuz Küresel Isınma Nedenleri ile ilgil, bize bir yazı göndermiş. Kendisinin emeğini ve yazısını sizlerle paylaşıyoruz…

Değerli Tekinoktay;

Benim yaptığım acizane orman çalışmasınıa Sitenizde yervermiş olmanız beni mutlu etti.

Allah kaleminizin gücünü artırsın.

Öyle haberler okuyoruz ki: ( Bilmem hangi manken geçirdiği trafik kazasında sol kalçasında bulunan kelebek döğmesinin sol kanadı tahrip olmuş… ) Bizim insanımızın bilerek veya bilmeyerek böyle boş şeylerle uğraştırılarak içi boşaltılıyor..

Benin kızlarımın % 30 okuma yazma bilmiyor, okur yazarlar arasında sayılanların da %50 si sadece levhaları okuyabiliyor. Birbirine dargın, ülkesini hor gören sadece tüketici durumunda toplum durumuna geliyoruz.

Binbir sıkıntılarla okutup dışarlar tahsile getirdiğimiz gençlerimiz geri dönmüyor. Nedenini sorduğumuzda, cevap: Türkiyede olanaklar yok.

Bu aranan olanağı kim oluşturacak bilmem.. Bizde öksüz kızın öksüzlüğü ile övündüğü gibi “Nasada bizim adamımız, ABD de en iyi kalp uzmanı bizim, en iyi ciğer ameliyatı yapan bizim vs.” diye övünüyoruz.

Bu güzelim beyinleri elin adamı basit ödüllerle filan ucuza kapatarak kendisine hizmet ettiriyor.

Ben Ankara da okurken 1964 te bir öğretim görevlisinin konferansını dinlemiştim.Hoca su ürünleri ile ilgili bir çalışma yapmak için Japonya ya gitmiş.

Misafir kaldığı evin yedi yaşında ki oğluna şu bizim çocuklarımıza sorduğumuz meşhur soruyu soruyor;

BÜYÜYÜNCE NE OLMAK İSTİYORSUN.?

Çocuğun yanıtı:
Dünya pazarlarında ABD yi geçmek istiyorum.

Bu konuşma ben genç öğretmen adayını çok etkilemişti. Çocuğun yedi yaşında hedefi belli. Biz televole kültürü ile yavrularımızın içini boşaltıp ne yaptığını bilmeyen tüketiciler durumuna getirmişiz. Lüks evler lüks arabalar, Allah korusun bir sıkıntıya girsek ( ırak gibi ) Bu gösteriş için yapılan villalar satıpta gereken ihtiyacı temin edilir mi?

50 katlı binaların dibinde dilenen insanlar.

Bu gösteriş uğruna harcanan paralarla neler yapılmaz ki?

Bunlar bildiğiniz şeyler de .İçimi döktüm. Karanlık aydınlığın yokluğundandır, belki pek çok şey bulunurda bendeki orman aşkı az bulunur.

Ben çaresizlikler içerisindeyim diye hiç şikayetçi olmadım. Karanlığa ağlamak yerine bir mum yakmayı yeğledim Şu anda en büyük arzularımdan birisi de laftan ziyade orman dikme işini hızlandırmak.

Başkaları yapsın , bende faydalanayım. Yok öyle “ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ,SAPI DA DIŞARI GELSİN”. Bu işi bütün emeklilere öneririm.

Bel, adale ağrılarının yok olup dinç delikanlılar olduklarını görecekler.. Çıplak arazide tek bir ağaç düşününüz, onun verdiği oksijen, onda yuvalanan kuşlar, onda serinleyen kelebekler, arılar ve binlerce böcek; onun gölgesinde gölgelenen insanlar ve de canlılar.

Bu tek ağacın oluşturduğu değişik bir ortam.Tek bir ağaç bu.Bunun milyonlarcasını hayalinizde canlandırınız!

Bugün atmosferimizin bu hale gelmesi atmosfere bırakılan milyarlarca ton karbondioksitin ormanlar tarafından emilemeyişi Sizden istirhamım bu benim çalışmamı etrafınıza duyurunuz.

Belki heveslenip de orman dikmek isteyen olabilir.

Bir mıh bir atı kurtarır….misali.

Haber olarak piyasada dolaşan pek çok şeyden belki daha faydalı olur.

Eğer yapılan iş insanımızı kötülüğe sevk ediyorsa, yahut iyi niyetlerini istismar etmekse beni uyarınız böyle boş şeylerle sizleri meşgul etmeyeyim.

Benim geniş kitlelere ulaşma gücüm yok.Bu hususta sizlerin kamu oyunda bağlantınız fazla..

Sizler bizim gören gözümüz işiten kulağımız, konuşan dilimizsiniz.

Bu kadar hay huy arasında sizi rahatsız ediyorum.

Fakat bu hayhuylar inşallah sakin bir şekilde savuşturulur biz yine önemli problemlerimizi olgun bir şekilde çözeriz.

Küresel Isınma Nedenleri ile ilgili bu yazıyı paylaşımına teşekkür ederiz…

Rahim Demirbaş
Emekli Matematik Öğretmeni
Ereğli-KONYA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu