Dünya

Rasmussen’den ABD’ye, destek çağrısı

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Washington’a diğer NATO üyelerinin Afganistan’daki savaşa desteğinden duyduğu kuşkuları bir kenara bırakma çağrısında bulundu.

Genel Sekreterlik görevine geldikten sonra ABD’de ilk kez konuşan Rasmussen, Afganistan’daki savaşın da, bir seçim değil zorunluluk olduğunu savundu.

Ramussen konuşmasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde NATO’ya karşı varolan şüphelerin kendisini kaygılandırdığnı da söyledi.

Rasmussen’in açıklaması, Afganistan’daki NATO ve Amerikan birliklerinin komutanı General Stanley McChrystal’ın, daha fazla birlik gönderilmemesi halinde Afganistan’da başarısızlığa uğrayacakları yolundaki açıklamasının ardına rastlıyor.

NATO’nun Taliban karşısındaki savaşta verdiği kayıplar, Afganistan savaşına olan kamuoyu desteğinin azalmasına neden oldu.

Afganistan’daki operasyona katılan askerlerin yüzde 40’ının Amerika Birleşik Devletleri dışında ülkelerden geldiğini söyleyen Rasmussen, çatışmalarda bugüne kadar 20’den fazla ülkeden askerlerin öldüğünü de belirtti.

Washington’daki BBC muhabiri Paul Adams, Rasmussen’in amacının Afganistan’daki koalisyona desteği artırmak olduğunu ve asker sayılarının artırılması konusunda ABD’de süren tartışmalarda taraf olmadığını söylüyor.

Muhabirimiz, Rasmussen’in, takviye asker gönderilmesinin gerekli olup olmadığı konusunda net bir görüş ortaya koymadığını belirtiyor.

Muhabirlerimiz, Avrupa ülkelerinin Afganistan’a asker takviyesi konusuna ancak öncülüğü ABD’nin yapması koşuluyla daha sıcak yaklaşabileceklerini söylüyor.

NATO genel sekreterinin bugün Amerikan Başkanı Barack Obama ile görüşmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu