hT2'yi takip et !

Google+

Haiti’de 7,0’lık deprem sarstı

13 Ocak 2010  |  15:31  |  
Yazı büyüklüğü: 

Karayip denizindeki ada ülkelerinden Haiti yakınlarında 7,0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Haiti 7.0 büyüklüğündeki depremle tam 1 dakika sallandı. Yetkililer binlerce kişinin ölmüş olabileceğinden korkuyor. Sadece bir otelde yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

Haiti’yi vuran 7.0 büyüklüğündeki depremde başkent Port-Au-Prince’deki birçok binanın yıkıldığı bildirildi. Enkazlar arasında binlerce ölü ve yaralı olduğu açıklandı. Depremin ülkede son 200 yılda gerçekleşen en büyük deprem olduğu belirtildi.

Merkez üssü başkentin 15 kilometre güneybatısında olan depremin, yerin sekiz kilometre altında meydana geldiği belirtiliyor.

Deprem sonrasındaki 5,9 ve 5,5 büyüklüğündeki iki artçı şok nedeniyle Devlet Başkanlığı Sarayı, Parlamento binası, bakanlıklar, katedral ve benzeri yüksek birçok yapı yıkıldı. Bölgedeki elektrik ve telefon şebekesi tamamen çöktü.

Amerikan Jeoloji Dairesi, bu depremin bölgede şimdiye kadar kaydedilen en büyük yer sarsıntısı olduğunu duyurdu.

Haiti’ye destek sürüyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Haiti’ye kurtarma çalışmalarına destek için ekipler ve yardım malzemesi göndereceklerini açıkladı.Fransa da acil yardım sözü verdi. Venezuela, Haiti’ye gıda malzemesi, ilaç ve içme suyu taşıyan bir askeri uçak yollayacağını duyurdu. Inter-American Kalkınma Bankası Haiti’ye 200 bin dolar tutarında acil yardım sağlayacağını açıkladı.

Türk Kızılayı, Haiti’de meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremin ardından Afet Operasyon Merkezi’nde “kriz masası” oluşturulduğunu açıkladı.

Bölgede ihtiyaç duyulabilecek insani yardım malzemesinin afet bölgesine ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten, Türk Kızılayı gelişmeleri yakından takip edildiğini vurguladı.

Mesaj Bırakın

gerekli, gerçek isim kullanın.
gerekli, yayınlanmayacak !

Küba
Etiketler: ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Amerikan Jeoloji Dairesi, Haiti Büyük Deprem, Haiti Deprem, Haiti Deprem yardım, Haiti Şok Deprem, Haiti Yardım,

BENZER HABERLER

  • Alman Parlamentosu’ndan Küba’ya övgü Alman Parlamentosu’ndan Küba’ya övgü

    Almanya Parlamentosu Haiti’ye yapılan Küba yardımlarının önemini vurguladı..  Almanya Parlamentosuna bağlı Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Komitesi bünyesinde düzenlene...

  • Haiti’deki çocuk tacirleri yakalandı Haiti’deki çocuk tacirleri yakalandı

    Haiti’de 10 ABD vatandaşı, çocuk kaçırmak ve ülke dışına çıkarmak suçlaması ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılar, Haiti’nin içinde bulunduğu...

  • Obama’dan Rusya’ya “We can change “ Obama’dan Rusya’ya “We can change “

    Amerika’da yapılan seçimlerde  “We can change ” diyerek verdiği mesajlarla halkının oylarını alan Barack Obama şimdi de Rusya’ya gerekli ve önemli...

hT2'yi takip et !